W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości połączyły Polaków

22.11.2018

Obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości miały charakter łączący – uznało 72 proc. Polaków, a 75 proc. zadeklarowało, że 11 listopada był dla nich dniem wyjątkowym – poinformował podczas konferencji prasowej wiceminister kultury, Pełnomocnik Rządu ds. Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Jarosław Sellin.

fot. Danuta Matloch

W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli również: dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN Paulina Florjanowicz, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski oraz dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Jan Kowalski.

- Z badań przeprowadzonych przez firmę Kantar Public wynika, że niemal wszyscy badani (95 proc.) wiedzieli, którą rocznicę odzyskania niepodległości obchodziliśmy w tym roku. Wskazuje to na wysoką rozpoznawalność święta w społeczeństwie – zaznaczył wiceminister Sellin.

Pełnomocnik Rządu ds. Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości dodał, że wywieszenie flagi narodowej było często praktykowanym sposobem uczczenia 11 listopada – aż trzy czwarte Polaków potwierdziło, że na budynku, w którym mieszkają w dniu święta była wywieszona flaga narodowa.

- Zdecydowana większość Polaków (89 proc.) uważa, że bycie patriotą jest ważne. To wzrost aż o 17% w porównaniu z badaniami z 2016 roku. Patriotyzm jest uznawany za ważną postawę w społeczeństwie, a ponad 90 proc. respondentów określa siebie jako patriotę – podkreślił wiceminister Sellin.

Wiceszef resortu kultury wskazał, że jest wiele form demonstrowania patriotyzmu – oprócz szacunku dla symboli narodowych i uczestnictwa w uroczystościach państwowych Polacy chętnie biorą udział w marszach, we wspólnym śpiewaniu, odwiedzają muzea i miejsca pamięci, chętnie oglądają pokazy grup rekonstrukcyjnych.

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury poinformował, jakie emocje towarzyszyły Polakom 11 listopada: 26 proc. respondentów czuło dumę, 24 proc. – radość, 16 proc. – wzruszenie, 9 proc. miało dobre odczucia, 9 proc. czuło szczęście, 6 proc. – zadowolenie, a 6 proc. – strach. Dodał, że w wydarzeniach zbiorowych związanych ze Świętem Niepodległości uczestniczyła przeszło jedna czwarta Polaków (27 proc.).

Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”, którego rolą jest realizacja programu dotacyjnego, dodał, że Polacy chcą świętować w swoich „małych ojczyznach”.

- Zrealizowaliśmy w tym roku dwa nabory do programu dotacyjnego, otrzymaliśmy prawie 3 tys. zgłoszeń, dofinansowaliśmy 285 projektów, za blisko 17,5 mln zł. To jest mnóstwo projektów, gdzie oddaliśmy Polakom możliwość świętowania w swoich „małych ojczyznach” – podkreślił.

Dyrektor Kowalski zapowiedział również, że zaproponowana przez Biuro Programu „Niepodległa” akcja wspólnego śpiewania hymnu 11 listopada będzie kontynuowana w latach kolejnych.

Dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN Paulina Florjanowicz podkreśliła, że obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości cały czas trwają. Poinformowała, że w przyszłym roku MKiDN chciałoby pokazać, na czym polegało budowanie państwa.

- Większość instytucji będzie obchodziła albo już obchodzi swoje 100-lecia, będziemy mieli stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych z wieloma państwami, więc to będzie taki rok o państwowości powiedziała dyrektor Florjanowicz.

Dodała, że w niedługim czasie zostanie zakończona akcja „100 Pomników Historii”, w wyniku której w ciągu dwóch lat ich liczba wzrośnie z około 60 do ponad 100. Zapowiedziała również powstanie nowej inscenizacji „Dziadów” Adama Mickiewicza oraz otwarcie wystaw o roli kobiet w Powstaniach Śląskich i w budowaniu polskości na Śląsku, które przygotowuje Muzeum Śląskie w Katowicach.

 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}