W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ochrona zabytków – opublikowano odwołania

08.04.2020

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński rozpatrzył odwołania w ramach programu „Ochrona Zabytków”. W sumie w pierwszym naborze dofinansowanie otrzymało 567 projektów na łączną kwotę 140 mln zł. Po raz pierwszy zostały wykorzystane także środki z Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków.

.

Po raz pierwszy dofinansowanie w kwocie 925 000 zł z Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków (NFOZ) otrzymają projekty związane z montażem w zabytkach instalacji przeciwpożarowej oraz gaszenia mgłą wodną (FOG). Środki z NFOZ na zabezpieczenia przeciwpożarowe otrzymają m.in. budynek Opery Wrocławskiej, Zamek na Wodzie w Wojnowicach, budynek Muzeum Okręgowego w Pile, budynek XIV-wiecznego kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku oraz Zamek Królewski Kazimierza Wielkiego (XIV w.) w Sandomierzu, obecnie siedziba Muzeum Okręgowego.​

Pełna lista dofinansowanych zabytków w ramach pierwszego naboru dostępna jest tutaj

Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków

Inicjatorem utworzenia Funduszu była wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Generalny Konserwator Zabytków prof. Magdalena Gawin. Przepisy tworzące Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków jako państwowy fundusz celowy weszły w życie 1 stycznia 2018 r. Wpływami NFOZ są środki z administracyjnych kar pieniężnych, orzekanych od 1 stycznia 2018 r. na podstawie art. 107a-107d ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, w trybie działu IVa Kodeksu postępowania administracyjnego. Wpływami do Funduszu są ponadto nawiązki zasądzane przez sąd w sprawach przestępstw zniszczenia lub uszkodzenia zabytku (art. 108 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami).

{"register":{"columns":[]}}