W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ostatnie pożegnanie Rosława Szaybo – plakacisty, twórcy okładek

04.06.2019

Na warszawskich Powązkach Wojskowych pożegnano we wtorek 4 czerwca plakacistę, twórcę okładek, pedagoga Rosława Szaybo. - Głęboko wierzę, że imponujący dorobek artystyczny Profesora przetrwa próbę czasu, albowiem współtwórca legendarnej "polskiej szkoły plakatu" z drugiej połowy XX wieku już dawno wszedł na stałe do historii sztuki – napisał wicepremier prof. Piotr Gliński w liście odczytanym przez wiceminister kultury Magdalenę Gawin.

Na warszawskich Powązkach Wojskowych pożegnano we wtorek 4 czerwca plakacistę, twórcę okładek, pedagoga Rosława Szaybo. fot Danuta Matloch

„Odszedł jeden z najwybitniejszych twórców w dziedzinie grafiki”

- Z ogromnym żalem przyjąłem wiadomość o śmierci profesora Rosława Szaybo, wybitnego artysty, mistrza plakatu, legendarnego projektanta okładek płyt i książek. Odszedł jeden z najwybitniejszych twórców w dziedzinie grafiki. Głęboko wierzę, że imponujący dorobek artystyczny profesora przetrwał próbę czasu - napisał prof. Piotr Gliński.

- Żegnamy dzisiaj wybitnego artystę, znakomitego pedagoga, wspaniałego człowieka. Pragnę przekazać bliskim wyrazy głębokiego współczucia. Pamięć o profesorze Rosławie Szaybo pozostanie na zawsze wśród nas – podkreślił wicepremier.

List Wiceprezesa Rady Ministrów odczytała Podsekretarz Stanu w MKiDN Magdalena Gawin, która podkreśliła, że choć nie znała profesora osobiście to dobrze znała jego prace. "Pierwsze płyty, których słuchałam to były albumy z okładkami profesora" - powiedziała.

Autor okładek płyt Eltona Johna, The Clash, Judas Priest oraz Krzysztofa Komedy

Rosław Szaybo zmarł 21 maja w Warszawie. Plakacista, fotograf, autor okładek płyt miał 85 lat. W latach 1973-1988 był dyrektorem artystycznym wytwórni CBS Records w Londynie. Zaprojektował słynne okładki płyt Eltona Johna, The Clash, Judas Priest oraz Krzysztofa Komedy.

Rosław Szaybo stworzył kilkaset plakatów i okładek płyt. Do najbardziej znanych należą zaprojektowane dla serii "Polish Jazz", w tym "Astigmatic" Krzysztofa Komedy. Jest współtwórcą tak zwanej Polskiej Szkoły Plakatu.

W jednym z wywiadów powiedział: "Czułem się jak jazzman i byłem jazzmanem, z tą różnicą, że zamiast instrumentu muzycznego miałem swoje biurko, na którym projektowałem".

Urodzony w Poznaniu 13 sierpnia 1933 roku Szaybo w 1961 roku uzyskał dyplom uzyskał na ASP w Warszawie, w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego oraz w pracowni malarstwa prof. Wojciecha Fangora.

W 1967 r. został dyrektorem kreatywnym w jednej z najważniejszych agencji reklamowej na świecie, Young&Rubicam.

W 1973 roku rozpoczął pracę w wytwórni CBS Records. Stworzył nagradzane okładki płyt Eltona Johna, Johna Williamsa, Duke’a Ellingtona, Johnny'ego Mathisa, Janis Joplin, duetu Simon&Garfunkel, Leonarda Cohena.

Do jego najsłynniejszych prac należą okładka płyty Judas Priest "British Steel" (z palcami zaciskającymi się na żyletce) oraz debiutanckiego albumu The Clash.

W jednym z wywiadów, opowiadając jak powstała okładka "British Steel", Szaybo wspomniał spotkanie z menedżerem Judas Priest: "Biesiadowaliśmy w restauracji, gdzie podawali wyśmienite ślimaki. +Słuchaj Roslaw, nasza najnowsza płyta będzie nosiła tytuł brytyjska stal+, powiedział. - Kiedy usłyszałem +british steel+ natychmiast mnie olśniło. Polskie żyletki rdzewiały po jednokrotnym użyciu i dlatego na bazarze Różyckiego kupowałem angielskie. I właśnie na nich widniał ten napis. Wziąłem serwetkę i narysowałem dłoń trzymającą ogromną żyletkę. +O, fantastycznie, no to mamy okładkę+, zakomunikował menedżer".

Po powrocie do Polski od 1993 prowadził Pracownię Fotografii Kreacyjnej na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. W roku 2002 otrzymał tytuł profesora.

Źródło: /MKiDN, PAP/

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}