W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ostatnie pożegnanie Witolda Zapały - wieloletniego choreografa „Mazowsza”

17.09.2020

Żegnamy dzisiaj postać szczególnie zasłużoną dla polskiej kultury, wyjątkowego Artystę – mistrza choreografii, tancerza, pedagoga, wieloletniego kierownika baletu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego – napisał wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński w liście pożegnalnym, który odczytała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka podczas uroczystości pogrzebowych w Kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Otrębusach.

Ostatnie pożegnanie Witolda Zapały - wieloletniego choreografa „Mazowsza”, fot. Danuta Matloch

Za wybitne zasługi dla kultury polskiej Witold Zapała został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Wicepremier w liście przypomniał, że śp. Witold Zapała za swój wkład w rozwój kultury narodowej został także odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Witold Zapała niemal całe artystyczne życie związał z Zespołem „Mazowsze”. Był kontynuatorem idei Tadeusza Sygietyńskiego i Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej. Stał się nauczycielem wielu pokoleń tancerzy i tancerek, którym – dzięki swojej wyjątkowej charyzmie – przekazał zamiłowanie do polskiego folkloru – napisał prof. Piotr Gliński.

Minister kultury podkreślił, że „to właśnie dzięki Jego niezwykłej pracowitości, połączonej z ogromną pasją kreowania, nowatorskim wizjonerstwem i umiłowaniem folkloru możemy po dziś dzień podziwiać ponad trzydzieści mistrzowskich choreografii do polskich tańców narodowych i regionalnych – mazurów, polek, polonezów, tańców lubelskich, kurpiowskich, żywieckich, rzeszowskich, góralskich i śląskich”. Dodał, że Artysta również „wykreował choreografie dla Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Teatru Polskiego w Warszawie oraz do wielu pamiętnych dzieł naszej kinematografii”.

Jeszcze nie tak dawno Witold Zapała gościł na uroczystej gali Ogólnopolskiego Konkursu PERŁY TAŃCA. W marcu ubiegłego roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej otrzymał Nagrodę im. Leona Wójcikowskiego, stanowiącą uhonorowanie całokształtu Jego działalności twórczej. Z wielką serdecznością opowiadał wówczas o umiłowaniu tańca, które zaowocowało wieloma nagrodami, a także o początkach swojej drogi artystycznej, sięgających lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia – wspomniał wicepremier w liście.

Profesor wyraził przekonanie, że „chociaż sztuka tańca wydaje się ulotna, dorobek Witolda Zapały będzie trwał w choreografiach, które niezmiennie budzą zachwyt podczas koncertów „Mazowsza” w Polsce i na całym świecie”.

Poza sceną pamięć o tym szczególnie oddanym kulturze polskiej Artyście pozostanie w sercach Jego uczniów, całego środowiska oraz publiczności – podsumował minister kultury.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}