W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie rozbudowanego Bielskiego Centrum Kultury

01.05.2019

Dzięki wsparciu MKiDN zakończyła się rozbudowa Bielskiego Centrum Kultury w Bielsko-Białej. MKiDN przekazało na ten cel w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko ponad 14 mln zł. Wicepremier prof. Piotr Gliński podczas otwarcia, które odbyło się 30 kwietnia podkreślił, że inwestycje w kulturę to również wsparcie dla gospodarki.

Otwarcie rozbudowanego Bielskiego Centrum Kultury, fot Danuta Matloch

„Inwestycja w kulturę to koło zamachowe gospodarki”

- Inwestycja w kulturę to najlepiej zainwestowane pieniądze publiczne, jakie można sobie wyobrazić. Inwestycja w kulturę to nie tylko inwestycja w człowieka, zmianę jego myślenia, mentalności, aspiracji kulturalnych, ale także (…) koło zamachowe gospodarki. Kultura (…) to część rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego. Gratuluję, że w Bielsku-Białej nie zapominacie o niej i inwestujecie w nią – powiedział podczas uroczystości wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński.

- To jest inwestycja zrealizowana dla kultury, dla mieszkańców Bielska-Białej i regionu, ponad podziałami politycznymi. To warto zapamiętać. Z jednej strony miasto, a z drugiej strony zaangażowanie parlamentarzystów różnych opcji. (…) Zrobiliśmy wszyscy dobrą rzecz dla Bielska-Białej i Polski – podkreślił prof. Gliński.

„Polska musi się rozwijać równomiernie, także w zakresie kultury”

Wicepremier dodał, że inwestycje w kulturę poza największymi ośrodkami są istotne dla równomiernego rozwoju kraju.

- Polska musi się rozwijać równomiernie, także w zakresie kultury. Dlatego tak wiele projektów realizujemy poza największymi centrami. Zainwestowaliśmy m.in. we współprowadzenie zespołu pieśni i tańca Śląsk, w teatr dziecięcy w Będzinie, orkiestrę kameralną Aukso z Tychów, czy szkołę muzyczną w Jastrzębiu Zdroju. (…) W skali kraju są tysiące najróżniejszych miejsc, które korzystają z programów ministerialnych. To jest przyszłość kultury – powiedział.

Kompleksowa modernizacja po 30 latach

Dyrektor BCK Władysław Szczotka podkreślił, że Centrum doczekało się kompleksowej modernizacji po 30 latach.

- Urządzenia i sam obiekt nie odpowiadał dzisiejszym wymogom artystów i widzów, a także bezpieczeństwa. Dziś to jedna z najnowocześniejszych placówek w kraju. Została świetnie wyposażona pod względem technicznym, zwłaszcza jeżeli chodzi o nagłośnienie i oświetlenie – powiedział.

Modernizacja trwała dwa lata. W Domu Muzyki objęła ona m.in. przebudowę widowni. Powstał balkon, którego dotychczas nie było. Widownia powiększyła się o 140 miejsc, do 630.

Jak ocenił dyrektor, to wystarczająca liczba miejsc, jak na potrzeby Bielska-Białej.

- Przy występie wielkich gwiazd nadal będziemy korzystali z gościnności kościoła w Bielsku-Białej Aleksandrowicach, gdzie usiąść może 2 tys. osób. Takie koncerty to jednak rzadkość – dodał.

Przebudowana została też scena, którą wyposażono w najnowocześniejsze urządzenia, m.in. w opuszczany ekran i monitory. Zainstalowano nowoczesny sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy, w tym lampy efektowe. W budynku wymienione zostały systemy klimatyzacji, wentylacji i przeciwpożarowy. Wyremontowano hole. Zmodernizowana została szklana elewacja frontowa. Zamontowano nowe tafle z przyciemnianego szkła, które znacznie lepiej izolują wnętrze od wpływu warunków zewnętrznych. Dom Muzyki otrzymał windę dla niepełnosprawnych.

Gruntownie przebudowany został - połączony z Domem Muzyki – dom kultury zwany Kubiszówką. Ostatnio nie był już używany z uwagi na swój stan.

Bielskie Centrum Kultury to miejska instytucja samorządowa. Organizuje m.in. Festiwal Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego, Jazzową Jesień im. Tomasza Stańki, a także Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Sacrum in Musica”.

Źródło: /MKiDN, PAP/

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}