W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Otwórz archiwum, uruchom społeczność!” - wicepremier prof. Piotr Gliński wziął udział w inauguracji IV Kongresu Archiwów Społecznych

24.09.2021

„W zasadzie wszystko, co jest gromadzone w postaci dokumentów, wspomnień, w postaci artefaktów, dotyczących przeszłości, a co jest istotne dla dziedzictwa całej wspólnoty, to archiwistyka społeczna” – powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podczas wystąpienia z okazji inauguracji IV Kongresu Archiwów Społecznych w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

„Otwórz archiwum, uruchom społeczność!” - wicepremier prof. Piotr Gliński wziął udział w inauguracji IV Kongresu Archiwów Społecznych, fot. Jan Jechna

Wicepremier podkreślił, że bardzo zależało mu na obecności podczas Kongresu, ponieważ  uważa, że to, co robią archiwiści społeczni jest bardzo ważne i wspaniałe. „Chciałem to zaświadczyć także jako osoba odpowiedzialna za ważny wycinek pracy państwa polskiego” – podkreślił.

Prof. Piotr Gliński przypomniał, że do powołania Centrum Archiwistyki Społecznej przyczynił się Zbigniew Gluza – tówrca i szef Ośrodka KARTA, który kilka lat temu zwrócił się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z problemami.

Doszliśmy wówczas do wniosku, że choć wspieramy KARTĘ i możemy wspierać wiele innych inicjatyw, to potrzebna jest instytucja, która będzie wspierać archiwistykę społeczną. Bo instytucja utrwala i promuje wartości oraz gromadzi wokół siebie także inne instytucje i środowiska. I tak powstało Centrum Archiwistyki Społecznej, które jest współprowadzone przez KARTĘ i przez resort kultury, dziedzictwa narodowego i sportu" - wyjaśnił prof. Gliński.

Wicepremier podkreślił, że cieszy się, że archiwistyka społeczna dynamicznie się rozwija i że dzięki powstaniu Centrum Archiwistyki Społecznej państwo może w większej mierze wspierać i opiekować się wielkim ruchem archiwistyki społecznej, który w Polsce działa już od dłuższego czasu.

Archiwistyka społeczna to ruch społeczny, oddolny. Często jest prowadzona przez wolontariuszy, społeczników, pasjonatów i dotyczy społeczności lokalnych, historii grup zawodowych, środowisk, różnego typu instytucji czy tez historii rodzinnych czy indywidualnych. Wszystko w zasadzie, co jest gromadzone w postaci dokumentów, wspomnień, w postaci artefaktów, dotyczących przeszłości, a co jest istotne dla dziedzictwa całej wspólnoty, to jest archiwistyka społeczna - wyjaśnił wicepremier.

Zwracając uwagę na wagę współpracy i synergii pomiędzy instytucjami państwowymi oraz osobami i środowiskami uprawiającymi archiwistykę społeczną, wskazał na rolę CAS w tym obszarze jako łącznika pomiędzy ruchem obywatelskim a strukturami państwa.

Po to budujemy instytucje, po to istnieje CAS, żeby ta współpraca i synergia mogła się jeszcze lepiej rozwijać. Zależy bowiem nam wszystkim na tym, żeby historia była mądrze zachowywana i opowiadana - podkreślił wicepremier Piotr Gliński.

IV Kongres Archiwów Społecznych „Otwórz archiwum, uruchom społeczność!”

Historia wielu miasteczek, wsi, dzielnic nie zostałaby opowiedziana, gdyby nie aktywność setek środowisk, tworzących ruch archiwistyki społecznej. W Polsce istnieje około 600 archiwów społecznych. Hasło tegorocznego Kongresu „Otwórz archiwum, uruchom społeczność!”, organizowanego przez Centrum Archiwistyki Społecznej, ma zachęcić nie tylko do zakładania nowych archiwów, ale też do otwierania się na nowe działania związane z projektami w społecznościach.

W ciągu dwóch dni (24-25.09.2021 r.) uczestnicy Kongresu wezmą udział w spotkaniach i warsztatach, w czasie których zdobędą wiedzę i poznają narzędzia potrzebne do tworzenia lub rozwijania archiwów oraz wymienią się doświadczeniami. Będzie to także okazja do budowania społeczności osób angażujących się w działania z zakresu archiwistyki społecznej.

Centrum Archiwistyki Społecznej przygotowało również wiele warsztatów. Wszyscy uczestniczący w kongresie, zarówno stacjonarnie, jak i online, będą mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach dotyczących m.in. opracowywania zbiorów, przygotowywania podcastów i wystaw, dobrych praktyk w działaniach ze społecznościami lokalnymi, tworzenia archiwów społecznych i twórczych działań wokół nich czy budowania zaangażowanego wolontariatu.

Partnerem IV Kongresu Archiwów Społecznych jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – instytucja, która współprowadzi archiwum społeczne, a także od lat realizuje programy we współpracy z mieszkańcami Sulejówka. IV Kongres Archiwów Społecznych dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Centrum Archiwistyki Społecznej

Powołana w 2020 r. instytucja kultury współprowadzona przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Fundację Ośrodka KARTA.

Przedmiotem działalności Centrum Archiwistyki Społecznej jest wspieranie archiwów społecznych w zabezpieczaniu i upowszechnianiu zbiorów m.in. poprzez oferowanie darmowych narzędzi i szkoleń, rozwijanie sieci ich współpracy i popularyzacja idei archiwistyki społecznej.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}