Powstanie Muzeum Taternictwa i Narciarstwa
05.12.2022
Muzeum Taternictwa i Narciarstwa będzie miało siedzibę w budynku dawnej Szkoły Muzycznej w Zakopanem, który został zakupiony dzięki dotacji celowej udzielonej Muzeum Tatrzańskiemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wsparciu samorządu województwa małopolskiego. Akt notarialny zakupu został podpisany w obecności wicepremiera Piotra Glińskiego oraz wiceministra Andrzeja Guta-Mostowego przez przedstawiciela Muzeum i burmistrza Miasta Zakopane.
To miejsce jest świetnie zlokalizowane – w centrum Zakopanego, gdzie stale przebywa wielu turystów. Budynek wymaga remontu, ale dzięki odpowiedniemu podejściu do realizowanej tutaj koncepcji będzie można stworzyć godne miejsce do zwiedzania dla turystów z całej Polski i nie tylko. Od dawna środowiska tatrzańskie i narciarskie oraz muzealnicy postulowali o to, żeby powstał tego typu oddział muzealny. Myślę, że Muzeum Tatrzańskie jest najlepszym adresatem tych zamierzeń
– powiedział minister Gliński.
To niezwykle ważne, żeby historyczny dorobek taternictwa i narciarstwa miał właściwą opiekę i był dostępny dla turystów. Współpracę z Muzeum Tatrzańskim w zakresie organizacji nowego oddziału zadeklarowało już wiele środowisk. Mam nadzieję, że realizacja tego długo wyczekiwanego projektu przebiegnie teraz sprawnie, dzięki dzisiejszym decyzjom
– podkreślił sekretarz stanu Gut-Mostowy.
Wiceminister Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy przypomniał, że fenomen Zakopanego zrodził się właśnie z taternictwa i narciarstwa, a plany powstania muzeum poświęconego tym tematom były już od dawna, jednak nie było do tej pory odpowiedniego miejsca i odpowiednich środków.
Muzeum Taternictwa i Narciarstwa – 13. filia Muzeum Tatrzańskiego
Tematyka nowego muzeum będzie uzupełnieniem ekspozycji istniejącej już w oddziałach Muzeum Tatrzańskiego. Posiada ono m.in. bogatą kolekcję około 100 par nart, w tym: narty Stanisława Barabasza z 1888 r., narty Józefa Schnaidera z 1897 r., narty Klimka Bachledy z 1902 r., narty z wytwórni Zdyba, Bujaka, Zubka, braci Schiele, Fadena i innych. Ponadto Muzeum w swoich zasobach posiada zbiory dotyczące historii turystyki, taternictwa, ratownictwa i eksploracji Tatr. Pomoc w powstaniu Muzeum Taternictwa i Narciarstwa, poprzez przekazanie cennych pamiątek sportowych, zadeklarowały również rodziny zakopiańskich sportowców.
Według planów władz Muzeum Tatrzańskiego, najpierw zostanie przygotowana dokumentacja zabytkowego budynku, a następnie powstanie koncepcja przyszłego muzeum. Dyrekcja przewiduje, że nowa placówka mogłaby powstać na przełomie 2026 i 2027 roku. Bryła zabytku ma być przywrócona do pierwotnej formy. Fasada, która została otynkowana, będzie najprawdopodobniej przywrócona do oryginalnej okładziny drewnianej.
Zakopiańskie muzeum ma 12 filii, z których obecnie czynnych jest 10. Są to: Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego, Willa Koliba, Muzeum Stylu Zakopiańskiego, Chałupa Gąsieniców Sobczaków, Dwór w Łopusznej, Galeria Kobierców Wschodnich. im Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich, Galeria Sztuki w willi Oksza, Galeria Władysława Hasiora, Zagroda Bafiów w Chochołowie, Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze oraz Zagroda Sołtysów w Jurgowie.