W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Panteon Górnośląski – nowa instytucja kultury

25.03.2019

Panteon Górnośląski w Katowicach to nowa instytucja kultury, która będzie współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Archidiecezję Katowicką, Miasto Katowice oraz Województwo Śląskie. List intencyjny w tej sprawie podpisali 25 marca br. Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc, Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa oraz Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

fot. Danuta Matloch

W uroczystości podpisania listu intencyjnego uczestniczyli także: europoseł Jadwiga Wiśniewska, poseł Jan Polaczek oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

-To jest ważny dzień w historii Górnego Śląska, ale także w historii Polski. Podjęliśmy decyzję w gronie przedstawicieli kilku instytucji, aby powołać wspólną instytucję kultury pod nazwą Panteon Górnośląski, instytucję, która będzie odwoływała się do tej części pięknej historii Górnego Śląska, a jednocześnie heroicznej i trudnej, która jest związana immanentnie z Polską – powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Minister kultury podkreślił, że celem tej instytucji jest oddanie hołdu tym wszystkim, którzy przez 100 lat kształtowali i tworzyli polski Górny Śląsk.

- Nowa instytucja będzie upamiętniała najważniejszych świadków historii Górnego Śląska, bohaterów, żołnierzy, ale także bohaterów-obywateli, artystów, przedstawicieli śląskiego środowiska lokalnego, ludzi kultury, ludzi różnych zawodów, duchownych, wszystkich tych, którzy dla Śląska i dla Polski, bo nierozłącznie trzeba mówić i o Górnym Śląsku i o Polsce, byli zasłużeni – zaznaczył wicepremier.

Szef MKiDN poinformował, że otwarcie Panteonu jest planowane na 2022 r., kiedy przypada 100. rocznica powrotu Górnego Śląska do Polski.

Ks. Arcybiskup Skworc podkreślił, że Górny Śląsk pozostaje jeszcze ziemią nieznaną, a Panteon pomoże przybliżyć jego historię dzięki postaciom ludzi, którzy na tej ziemi żyli, pracowali i przyczyniali się do dobra wspólnego całej ojczyzny, dla dobra Polski.

Prezydent Katowic zaznaczył, że to wielka chwila dla miasta. Podkreślił, że choć historia Śląska nie była prosta, Panteon pozwoli pokazać, że dążenie Ślązaków do Polski była bardzo mocne i silne. Przypomniał także postać Wojciecha Korfantego, który 25 października 1918 r. wystąpił w niemieckim parlamencie z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego.

Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski zwrócił uwagę, że Panteon Górnośląski będzie 20. instytucją kultury prowadzoną przez województwo śląskie. Zdeklarował, że zarząd i sejmik województwa dołożą wszelkich starań, żeby ta instytucja była na najwyższym poziomie.

Panteon Górnośląski zostanie powołany w celu upamiętnienia setnej rocznicy powrotu do Macierzy części Górnego Śląska, a także zasłużonych dla polskości tych ziem twórców, artystów, naukowców, polityków i żołnierzy. Nowa instytucja kultury będzie miała siedzibę w podziemiach katowickiej Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Projekt budowlany, scenariusz i scenografia powstały dzięki finansowemu zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Archidiecezji Katowickiej. W umowie, która wkrótce zostanie podpisana, zostaną określone szczegółowe zasady współprowadzenia i współfinansowania Panteonu Górnośląskiego wraz z zaangażowaniem finansowym w realizację inwestycji instytucji współprowadzących.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}