W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Patrimonium – największy projekt digitalizacji zbiorów bibliotecznych dobiegł końca

17.12.2019

Trzy miliony obiektów udostępniono w grudniu 2019 roku w prowadzonej przez Bibliotekę Narodową najnowocześniejszej w Polsce bibliotece cyfrowej POLONA (polona.pl). Milion z nich to efekt projektu „Patrimonium”, realizowanego przez Bibliotekę Narodową razem z Biblioteką Jagiellońską. „Projekt ten jest nie do przecenienia, jeżeli chodzi o jego walory i znaczenie dla polskiej kultury” – podkreślił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji podsumowującej projekt.

Patrimonium – największy projekt digitalizacji zbiorów bibliotecznych dobiegł końca, fot. Danuta Matloch

Wicepremier Gliński podkreślił, że dzięki Patrimonium – największemu w historii przedsięwzięciu z zakresu digitalizacji zbiorów bibliotecznych – wzbogaciła się cyfrowa biblioteka POLONA, w której każdy znajdzie cyfrowe kopie czasopism, rękopisów, książek z XIX i XX w., map, materiałów muzycznych i ikonograficznych.

Projekty Patrimonium oraz Polona.pl dają nam wszystkim szansę na zapoznanie się z bogactwem źródeł wiedzy o polskiej kulturze i historii, z pisemnymi świadectwami minionych wydarzeń – podkreślił wicepremier. - Pozwalają nam w sposób nieograniczony korzystać z bogactwa kultury.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego zaznaczył, że dzięki profesjonalizmowi instytucji realizujących projekt, został on sprawnie przeprowadzony:

Dziękuję dyrektorowi Biblioteki Narodowej dr. Tomaszowi Makowskiemu i dyrektorowi Biblioteki Jagiellońskiej prof. Zdzisławowi Pietrzykowi oraz wszystkim pracownikom zaangażowanym w realizację „Patrimonium”. Gratuluję Państwu ukończenia projektu!

 

Projekt „Patrimonium”

Projekt „Patrimonium” był realizowany przez trzy lata, podczas których zdigitalizowano 1 milion obiektów należących do domeny publicznej – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych. Wśród nich m.in.: autografy najważniejszych twórców polskiego piśmiennictwa, rękopisy muzyczne Fryderyka Chopina, pierwsze wydanie O krasnoludkach i o sierotce Marysi Marii Konopnickiej czy Nowy Testament z VIII wieku – najstarszy rękopis pergaminowy w BN.

Prace digitalizacyjne były prowadzone równolegle w dwóch największych w kraju bibliotekach – Bibliotece Narodowej oraz Bibliotece Jagiellońskiej. To właśnie zbiory tych bibliotek, jak wskazuje nazwa projektu „dziedzictwo”, stanowią Narodowy Zasób Biblioteczny i podlegają szczególnej ochronie konserwatorskiej.

Dzięki projektowi „Patrimonium” najcenniejsze i najstarsze zbiory fotografowane są w odpowiednich warunkach aparatami cyfrowymi zapewniającymi najwyższą jakość i wierność oryginałowi. Część obiektów przed digitalizacją przeszła skomplikowany proces konserwatorski. Niektóre z nich, zniszczone i na co dzień niedostępne dla czytelników, zostały przywrócone do dawnej świetności.

Po zakupie 27 skanerów wielkoformatowych Biblioteka Narodowa stała się największym centrum digitalizacyjnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Na projekt przeznaczono 82 mln złotych. Jego realizacja była możliwa dzięki Funduszom Europejskim oraz dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To największy projekt digitalizacyjny w kulturze.

Więcej na temat projektu: http://www.bn.org.pl/projekty/patrimonium

 

Polona.pl

POLONA to obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie. Każdego dnia skanuje się do POLONY około 2 tysiące nowych obiektów. To jedna z niewielu masowych digitalizacji w Europie. Liczba wykonywanych skanów rocznie daje POLONIE drugie miejsce w Europie.

Poprzez bibliotekę cyfrową POLONA zapewniany jest nieodpłatny, szeroki dostęp do obiektów cyfrowych wysokiej jakości (książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych) do nieograniczonego wykorzystania przez wszystkich w dowolnym celu, w tym komercyjnym.

W POLONIE można znaleźć zdania: „Dąbrówka przybyła do Mieszka” z 965 roku i rok późniejsze „Mieszko został ochrzczony”, od których rozpoczyna się historia Polski, a także inne zabytki piśmiennictwa i historii polskiej. Można w niej także znaleźć wiele tekstów niedostępnych dziś na rynku księgarskim i antykwarycznym, okładki i ilustracje najlepszych polskich artystów, unikatowe ulotki i afisze, książki z kolekcji królewskich i arystokratycznych, rysunki i ryciny najlepszych polskich artystów. Obok poważnych publikacji naukowych i źródeł historycznych znajdują się publikacje popularne jak romanse i kryminały, książeczki dla dzieci, poradniki, książki kucharskie. Bogactwo zbiorów jest bez wątpienia znakomitym źródłem wiedzy, ale także inspiracji i przyjemności.

Link do strony biblioteki https://polona.pl

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}