W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pokaz oryginału aktu Unii Lubelskiej z 1569 r. w Archiwum Głównym Akt Dawnych

02.07.2019

Unia Lubelska jest historycznym przykładem wyjątkowej w dziejach Europy integracji dwóch krajów oraz momentem przełomowym w rozwoju zasad demokratycznych - powiedziała wiceminister kultury Magdalena Gawin podczas uroczystej prezentacji oryginału aktu Unii Lubelskiej z 1569 r. z zasobu Archiwum Głównego Akt Dawnych. Wystawa, w ramach której można oglądać akt oraz dokumenty stanowiące kontekst powstania Unii, potrwa od 3 do 6 lipca oraz od 8 do 12 lipca.

Pokaz oryginału aktu Unii Lubelskiej z 1569 r. w Archiwum Głównym Akt Dawnych

- Akt Unii Lubelskiej został umieszczony na Międzynarodowej Liście Programu UNESCO „Pamięć Świata” jako wspólny wpis Polski, Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy. Odsyła nas to do bardzo ważnej tradycji. Kiedy popatrzymy na historię Unii Lubelskiej i Rzeczpospolitej Obojga Narodów to takie pojęcia jak wolność, republikanizm, równość, tolerancja religijna - one wszystkie wiążą się z tym ponad etnicznym i ponadnarodowym, politycznym państwem – mówiła wiceminister Magdalena Gawin.

Wiceminister kultury dodała, że „Szlachta litewska i ruska przejmowały wzorce polskie i zachodnie, a polska – wschodnie i orientalne, co zadecydowało o wyjątkowości Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zaznaczyła, że „zjednoczone państwo stało się mostem wymiany kulturowej o niespotykanej dotąd intensywności.”

Archiwa państwowe czynnie włączają się w obchody Roku Unii Lubelskiej, ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dla uhonorowania podpisanego przez Polskę i Litwę w 1569 r. aktu. Ten do dziś pokazywany niezwykle rzadko dokument zostanie powszechnie zaprezentowany w Warszawie w Archiwum Głównym Akt Dawnych.

Dokument, który znajduje się w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie, to oryginalny dokument pergaminowy, potwierdzony 78 pieczęciami senatorów i posłów Wielkiego Księstwa Litewskiego, czyli litewski egzemplarz przeznaczony dla stanów koronnych. Egzemplarz polski, pod którym podpisali się posłowie reprezentujący Koronę Polską i przeznaczony dla strony litewskiej, nie przetrwał do naszych czasów. Wystawa, w ramach której można oglądać akt oraz dokumenty stanowiące kontekst powstania Unii, potrwa od 3 do 6 lipca oraz od 8 do 12 lipca.

Inicjatywa odbywająca się w ramach obchodów setnej rocznicy utworzenia sieci archiwów państwowych w odrodzonej Polsce została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, Patronatem Honorowym Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Marka Kuchcińskiego oraz Patronatem Honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}