W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska Prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej (lipiec 2016 - czerwiec 2017)

1 lipca 2016 r. rozpoczęło się piąte w historii polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej (V4). W ciągu minionego ćwierćwiecza państwa Grupy rozwinęły bliską współpracę opartą na wspólnych wartościach i interesach. V4 stała się znaną marką - symbolem udanej inicjatywy na rzecz realizacji wspólnych interesów oraz centralnym elementem współpracy w Europie Środkowej.

Współpraca w dziedzinie turystyki w ramach Grupy Wyszehradzkiej została zainicjowana przez Stronę węgierską w 2002 r. Ma ona charakter ciągły i odbywa się w oparciu o coroczne spotkania ministrów odpowiedzialnych za turystykę i przewodniczących narodowych organizacji turystycznych z Czech, Polski, Słowacji i Węgier.

Efektem dotychczasowej współpracy jest m.in:

stworzenie portalu internetowego Discover Central Europe: http://www.discover-ce.eu/,
przygotowanie wspólnych produktów turystycznych, które są promowane w krajach trzecich,
organizacja wizyt studyjnych dla dziennikarzy i tour-operatorów,
wspólny udział i ekspozycje na targach turystycznych;
przygotowywanie materiałów promocyjnych;
opracowywanie wspólnych badań marketingowych.
W trakcie polskiej Prezydencji Departament Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki, we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną, zorganizuje Spotkanie Wysokiego Szczebla ministrów ds. turystyki Grupy Wyszehradzkiej poprzedzone naradą przewodniczących narodowych organizacji turystycznych.

Współpraca w obszarze sportu w ramach Grupy Wyszehradzkiej została zainicjowana 1994 r. porozumieniem podpisanym w Zakopanem, którego rezultatem jest Turniej Nadziei Olimpijskich. Turniej Nadziei Olimpijskich jest cyklem zawodów sportowych rozgrywanych w kategoriach młodzieżowych organizowanych w państwach Grupy Wyszehradzkiej. Uczestnikami rywalizacji są reprezentanci Czech, Słowacji, Węgier i Polski, a także zaproszona młodzież z innych krajów.  Zawody rozgrywane są przez cały rok kalendarzowy.

W trakcie polskiej Prezydencji Ministerstwo Sportu i Turystyki MSiT planuje zorganizowanie spotkania ministrów ds. sportu z Czech, Słowacji, Węgier i Polski przy okazji zawodów rozgrywanych w ramach Turnieju Nadziei Olimpijskich.

Ponadto, w grudniu 2016 r. w Warszawie odbędzie się 23. Posiedzenie Komitetu Sterującego Międzynarodowego Turnieju Nadziei Olimpijskich. Jest to cykliczne spotkanie, odbywające się w państwie sprawującym przewodnictwo w V4, podczas którego koordynatorzy podsumowują dany rok oraz omawiają propozycję organizacji zawodów na rok następny.

Przypominamy, że w ramach Grupy Wyszehradzkiej funkcjonuje Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (International Visegrad Fund – IVF) jako międzynarodowa organizacja. Powstał on na podstawie wspólnej decyzji premierów rządów Czech, Polski, Słowacji i Węgier w czerwcu 2000 roku. Fundusz ma swoją siedzibę w Bratysławie. Zadaniem Funduszu jest promowanie i zachęcanie do bliższej współpracy między krajami Grupy Wyszehradzkiej poprzez wspieranie finansowe wspólnych projektów kulturalnych, naukowych i edukacyjnych, wymianę młodzieży, współpracę transgraniczną oraz w dziedzinie promocji turystycznej.

Aktualne informacje na temat Polskiej Prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych – 

Materiały

http://www.msz.gov.pl/pl/polityka_zagraniczna/europa/grupa_wyszehradzka/polska_prezydencja_w_grupie_wyszehradzkiej_2016_2017/;jsessionid=112F1BB9E49FCA72D423B46EC387875F.cmsap1p
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
07.03.2018 10:14 Paulina Czubak
Pierwsza publikacja:
07.03.2018 10:14 Paulina Czubak
{"register":{"columns":[]}}