W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polski koncert w Centrum Arvo Pärta w Estonii z udziałem wiceministra Jarosława Sellina

31.10.2019

Już w sobotę 2 listopada w Centrum Arvo Pärta w Estonii odbędzie się prawykonanie Popule meus na chór mieszany a capella Pawła Łukaszewskiego. Młoda gwiazda estońskiej sceny chóralnej Collegium Musicale pod dyrekcją Endrika Üksvärava wykona ten utwór podczas trzech koncertów, w programie których kompozycja Pawła Łukaszewskiego zostanie zestawiona z utworami dwóch najwybitniejszych współczesnych estońskich kompozytorów: Erkki-Sven Tüüra oraz Arvo Pärta. W koncercie weźmie udział wiceminister kultury Jarosław Sellin, który wcześniej zwiedzi Centrum Arvo Pärta w Tallinnie. Estonia wybrana została jako miejsce prawykonania ze względu niezwykle bogatą kulturę chóralną krajów bałtyckich. Projekt został sfinansowany ze środków MKiDN w ramach programu „Niepodległa”.

Zdjęcie archiwalne, fot. Danuta Matloch. Podczas I Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE wiceminister kultury Jarosław Sellin odznaczył Arvo Pärta Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Popule meus w ramach zagranicznych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Popule meus Pawła Łukaszewskiego to kolejne z cyklu zamówień kompozytorskich Instytutu Adama Mickiewicza w ramach zagranicznego programu obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dotyczas w tym cyklu powstały m.in. „Polonez” prof. Krzysztofa Pendereckiego, „Fourteen Points. Woodrow Wilson Overture” Pawła Szymańskiego i doceniona Europejską Nagrodą Kompozytorską i Koryfeuszem 2018 „Fireworks” Agaty Zubel.

Popule meus, quid feci tibi? (łac. Ludu mój ludu, cóżem ci uczynił?) to improperia (łac. skargi, wyrzuty, narzekania) śpiewane w Kościołach chrześcijańskich podczas liturgii Wielkiego Piątku. Tekst łaciński powstał w VIII wieku, a używany jest w kościele katolickim, luterańskim, anglikańskim i metodystycznym.

Podmiotem lirycznym improperii jest Jezus, który wisząc na krzyżu ubolewa nad odrzuceniem przez naród wybrany. Teksty zestawiają dobrodziejstwa wyświadczone przez cierpiącego Zbawiciela z ludzką niewdzięcznością. Rozpoczynają się od słów wyjętych z Księgi Micheasza, a następnie  cytowane są ustępy z pism proroków Starego Testamentu, odnoszące się do ofiary Mesjasza.

 

Wykonanie w j. łacińskim i greckim

Popule meus Pawła Łukaszewskiego wykonywany będzie w języku łacińskim i greckim przez dwie sześciogłosowe grupy chóralne, z których wyłonieni zostaną czterej soliści (po dwóch na grupę). Listopadowe koncerty to kontynuacja współpracy z estońskim chórem Collegium Musicale i prezentacji polskiej muzyki w Estonii, która w ubiegłym roku prezentowałą doskonale przyjęty projekt z orkiestrą NFM Leopoldinum.

Premierowe wykonania utworu odbędą się w Haapsalu (1.11.2019) w Dome Church oraz w Arvo Pärt Center w Laulasmaa (2.11.2019 i 3.11.2019).

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}