W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Priorytety w obszarze sportu i turystyki

31.12.2024

W środę, 1 stycznia 2025 r. Polska obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej Naszemu przewodnictwu będzie towarzyszyło hasło „Bezpieczeństwo, Europo!”. W najbliższych sześciu miesiącach Polska będzie przewodniczyć pracom Rady UE, dbać o ciągłość działań oraz sprawny przebieg procesu legislacyjnego. Ministerstwo Sportu i Turystyki będzie realizowało sektorowy priorytet - „Nowe podejście do roli sportu w procesie edukacji”. W obszarze turystyki najważniejsze będzie zapewnienie zrównoważonego rozwoju turystyki europejskiej pod względem gospodarczym, społecznym i środowiskowym.

Flaga Polski i Unii Europejskiej na tle stadionu piłkarskiego. W lewym górnym rogu jest logo prezydencji. W dolnym lewym rogu jest logo Ministerstwa Sportu i turystyki i jego hasło.

Rada Unii Europejskiej to jeden z najważniejszych organów decyzyjnych UE, który składa się ze wszystkich ministrów z 27 państw członkowskich. Z początkiem 2025 roku Polska obejmie przewodnictwo w Radzie UE po raz drugi - po trzynastu latach od pierwszej Prezydencji.

Celem naszego przewodnictwa będzie zagwarantowanie Europie bezpieczeństwa w obszarze militarnym, wewnętrznym, ekonomicznym, energetycznym, informacyjnym, żywnościowym i zdrowotnym.

Podnoszenie konkurencyjności turystyki

Ponadto Polska prezydencja skupi się na zrównoważonym rozwoju sektora w kontekście podnoszenia konkurencyjności europejskiego ekosystemu turystycznego. Kluczowymi zagadnieniami będzie niwelowanie skutków kryzysu oraz transformacja ekologiczno-cyfrowa sektora przy budowaniu jego odporności i dbaniu o miejsca pracy.

Dlatego priorytety prezydencji w obszarze turystyki to:

  • Europa bezpieczną destynacją turystyczną,
  • podnoszenie konkurencyjności zrównoważonej turystyki europejskiej i jej produktów,
  • podnoszenie atrakcyjności turystycznej obszarów mało popularnych i peryferyjnych.

W okresie prezydencji, będziemy współpracować z Komisją Europejską i państwami członkowskimi w ramach przygotowania nowej Strategii Zrównoważonej Turystyki, a także ewaluacji Agendy Turystycznej UE 2030. Będziemy czuwać nad przygotowaniem oraz wdrożeniem regulacji dotyczących poprawy bezpieczeństwa podróżnych korzystających z imprez turystycznych, jak też  w zakresie gromadzenia i udostępniania danych dotyczących usług krótkoterminowego wynajmu zakwaterowania.

Priorytety w obszarze sportu

W ramach priorytetu w obszarze sportu „Nowe podejście do roli sportu w procesie edukacji” poruszone zostaną między innymi kwestie takie jak:

  • nowe wyzwania dla podniesienia poziomu aktywności fizycznej wśród dzieci
    i młodzieży oraz dla wzmocnienia roli sportu w procesie edukacji,
  • nowatorskie podejście do wychowania fizycznego, zajęć sportowych i zdrowego stylu życia w procesie edukacji dzieci i młodzieży,
  • sport jako narzędzie sprzyjające zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży,
  • badania aktywności fizycznej dzieci i młodzieży jako podstawa projektowania krajowej i europejskiej polityki sportowej w tym obszarze,
  • „aktywna szkoła” – szkoła przyjazna aktywności fizycznej, budująca całożyciowy nawyk aktywności fizycznej.

Celem Ministerstwa Sportu i Turystyki w obszarze sportu będzie wymiana informacji i dobrych praktyk w celu wypracowania rozwiązań promujących współpracę międzysektorową sport-edukacja-zdrowie. Traktując przy tym szkołę jako naturalną przestrzeń do podejmowania aktywności fizycznej i upowszechnienia zasad zdrowego stylu życia, szczególnie u dzieci i młodzieży. Będziemy m.in. upowszechniać polskie doświadczenia i dzielić się osiągnięciami w tym zakresie.

Dodatkowo, planujemy nakłaniać do ujednolicenia metodologii badań poziomu aktywności fizycznej na poziomie UE, podjąć debatę na temat roli sportowców w kreowaniu strategii rozwoju sportu oraz zwrócić uwagę na zaznaczenie potrzeby uelastycznienia narzędzi finansowych UE wspierających sport.

Więcej informacji o programie i wydarzeniach polskiej prezydencji w Radzie UE można znaleźć na stronie internetowej: Poland25.eu, natomiast o współpracy unijnej w obszarze sportu w zakładce na stronie internetowej Ministerstwa: Współpraca w ramach UE.

{"register":{"columns":[]}}