Polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe z udziałem Ministra Sportu i Turystyki
16.09.2022
W piątek, 16 września, pod przewodnictwem Premiera RP Mateusza Morawieckiego i Premier Litwy Ingridy Šimonytė odbyły się w Wilnie III Polsko-Litewskie Konsultacje Międzyrządowe. W składzie polskiej delegacji był Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk. Główny temat rozmów to kwestie bezpieczeństwa.
W trakcie konsultacji doszło do spotkania międzyresortowego, którego tematem wiodącym były konsekwencje wojny na Ukrainie między innymi w obszarze sportu. Podczas rozmów Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka z Minister Edukacji, Nauki i Sportu Jurgitą Šiugždinienė poruszone zostały tematy związane z polsko-litewską współpracą sportową, wykluczeniem Rosji i Białorusi ze światowego sportu oraz działaniami na rzecz sportowców ukraińskich. Spotkanie było również okazją do wymiany doświadczeń z zakresu dobrego zarządzania w związkach i federacjach sportowych.
Polsko-litewskie stosunki w obszarze sportu są bardzo dobre, a nasza współpraca na rzecz stanowczej reakcji międzynarodowej dla wykluczenia Rosji i Białorusi jako państw-agresorów ze światowego sportu była od samego początku wojny wzorowa i skuteczna
– podkreślił Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki.
Nasze resorty podjęły błyskawiczne działania na rzecz wprowadzenia sankcji sportowych wobec rosyjskich sportowców i drużyn oraz odebrania Rosji praw do organizowania międzynarodowych zawodów sportowych, co było naszym wspólnym wyrazem dezaprobaty dla niesprowokowanych działań zbrojnych Rosji na Ukrainie
– dodał minister Bortniczuk, dziękując stronie litewskiej.
4 kwietnia 2022 r. w Luksemburgu, podczas posiedzenia Rady ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu, Polska i Litwa opowiedziały się za pozbawieniem sportowców z Rosji i Białorusi możliwości udziału w wydarzeniach sportowych oraz bojkotem wydarzeń z ich udziałem, usunięciem przedstawicieli Rosji i Białorusi z władz międzynarodowych organizacji sportowych oraz wypracowaniem mechanizmów pomocy dla sportowców ukraińskich we współpracy z Komisją Europejską.
Polska i Litwa od samego początku rosyjskiej agresji wspierają Ukrainę oraz organizują pomoc dla Ukraińców, którzy w wyniku działań wojennych zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów. Nasze kraje opowiadają się za dalszym wzmocnieniem międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy, w tym unijnego wsparcia finansowego. Popieramy wraz z Litwinami starania, które mają na celu przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej. Od 2020 roku Polska, Litwa i Ukraina zacieśniły współpracę poprzez utworzenie nowego formatu trójstronnego, tzw. Trójkąta Lubelskiego.
Wizyta przedstawicieli polskiego rządu w Wilnie stanowi potwierdzenie polsko-litewskiego partnerstwa strategicznego oraz efektywnej współpracy w kluczowych dziedzinach. Podczas konsultacji premierzy podpisali wspólną deklarację w sprawie rozwoju współpracy dwustronnej.