W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomnik Prezydentów Wielkiej Warszawy stanął na Bulwarach nad Wisłą

09.10.2021

„Odsłaniamy dziś pomnik prezydentów Warszawy: Stefana Starzyńskiego i jego zastępcy, a po aresztowaniu, następcy – Juliana Spitosława Kulskiego. Obydwaj marzyli o Wielkiej Warszawie. Obydwaj dla niej pracowali i obydwaj widzieli Warszawę Wielką” – napisał wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński w liście, który odczytał podczas uroczystości odsłonięcia Pomnika Prezydentów Wielkiej Warszawy szef Gabinetu Politycznego Kacper Sakowicz. Wydarzenie odbyło się na Bulwarach nad Wisłą w Warszawie.

Pomnik Prezydentów Wielkiej Warszawy stanął na Bulwarach nad Wisłą, fot. Danuta Matloch

Wicepremier Piotr Gliński zwrócił uwagę, że rzadko zdarzają się uroczystości, podczas których czci się nie bohaterów poległych na polu bitwy czy przywódców państwowych, ale dwóch urzędników państwowych.

Urzędników, których historia postawiła przed dramatycznymi wyborami i którzy dokonali dobrych wyborów. Urzędników wiernych swemu etosowi – będących wzorami patriotyzmu, wytrwałości i wierności swoim obowiązkom - podkreślił szef resortu kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Przypominając postać Juliana Spitosława Kulskiego, wicepremier wskazał, że jego postać, choć mniej znana od prezydenta Starzyńskiego, jest warta przywrócenia pamięci obecnych i przyszłych pokoleń.

Julian Spitosław Kulski reprezentuje bowiem nie tylko wspomniany wcześniej niezwykle ważny etos urzędniczy niepodległego państwa polskiego, ale stanowi przykład dobrze rozumianej elity Rzeczpospolitej. Już w czasie pierwszej wojny światowej, zapisał on bowiem, wraz ze swym przyjacielem Stefanem Starzyńskim, piękną kartę legionową. Najwymowniejszym jednak świadectwem tradycji patriotycznych i niepodległościowych obecnych w jego domu jest postawa jego syna – Juliana Eugeniusza Kulskiego, który jako młody chłopak wyróżniał się bohaterstwem walcząc w Powstaniu Warszawskim – napisał Piotr Gliński.

Wicepremier przekazał, że to właśnie syn – Julian Eugeniusz Kulski był inicjatorem i pomysłodawcą upamiętnienia swego niezwykle zasłużonego ojca.

Gratuluję Fundacji Kulskich – z Panią Prezes Małgorzatą Bogusz na czele – wytrwałości w realizacji tego niezwykle ambitnego przedsięwzięcia i cieszę się, że Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu mogło partycypować w kosztach wzniesienia tego ważnego upamiętnienia. Wierzę, że dzięki działaniom Fundacji dzieło śp. Profesora Juliana Kulskiego będzie godnie kontynuowane – zakończył wicepremier.

Pomnik Prezydentów Wielkiej Warszawy

Inicjatorem i pomysłodawcą budowy pomnika Prezydentów Wielkiej Warszawy był prof. Julian Kulski – powstaniec warszawski, płk. Wojska Polskiego, profesor akademicki, wieloletni współpracownik Banku Światowego oraz fundator Fundacji Kulskich.

Pomnik przedstawia sylwetki Stefana Starzyńskiego i Juliana Spitosława Kulskiego – prezydentów Warszawy, niezwykle zasłużonych dla rozwoju stolicy. Rzeźba autorstwa Pawła Pietrusińskiego w należyty sposób oddaje hołd bohaterskiej postawie obu Prezydentów w czasie II wojny światowej, a także podkreśla ich zasługi na rzecz ludności cywilnej oraz rozwoju stołecznej infrastruktury przed wybuchem wojny.

Forma rzeźby łączy przeszłość z teraźniejszością – naturalnej wielkości mosiężne odlewy sylwetek obu prezydentów wykonano na podstawie historycznego zdjęcia „spaceru” obu prezydentów po budowanych w owym czasie bulwarów wiślanych. Celem budowy pomnika jest kultywowanie pamięci o tych bohaterskich dokonaniach wśród kolejnych pokoleń Polaków.

Fundacja Kulskich 

Fundacja Kulskich na rzecz relacji polsko-amerykańskich została ustanowiona 10 czerwca 2015 roku. Od początku swojej działalności zajmuje się dokumentowaniem i promowaniem pamięci o dorobku, życiu i działalności Juliana Spitosława Kulskiego oraz jego syna Juliana Eugeniusza Kulskiego. Inicjatywy Fundacji tworzą wielowymiarową płaszczyznę do dialogu społeczno-instytucjonalnego w obszarach takich jak polityka historyczna, dziedzictwo kulturowe czy obronność i polityka zagraniczna. W sposób szczególny Fundacja zwraca uwagę na Warszawę i jej dziedzictwo kulturowe.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}