Porozumienie w ramach akcji „Z książką zdrowiej!”
17.10.2018
[[jQueryInclude?preset=slides]]
fot. PAP/Radek Pietruszka
fot. PAP/Radek Pietruszka
fot. PAP/Radek Pietruszka
fot. PAP/Radek Pietruszka
Wiceminister kultury Paweł Lewandowski, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński i dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego dr Łukasz Michalski podpisali porozumienie o współpracy w celu realizacji projektu „Z książką zdrowiej!”. W ramach akcji około 50 tysięcy książek, ponad 200 pozycji trafi do prawie 500 szpitali, w których funkcjonują oddziały dziecięce lub onkologiczne. Książki trafią do szpitali do końca tego roku.
- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podejmuje szereg działań mających na celu wspieranie rozwoju czytelnictwa w Polsce, skierowanych do różnych grup społecznych, wśród których szczególnie ważne są dzieci. Książki, kultura to jest coś, co dodaje otuchy i my chcemy umożliwić młodym ludziom, a także ich rodzicom dostęp do tego. W ramach jednego z wielu programów, rodzicom nowonarodzonych dzieci na oddziałach położniczych w całej Polsce wręczane są książeczki z wierszami dla najmłodszych oraz informatory dla rodziców dotyczące korzyści płynących z czytania dzieciom- – podkreślił wiceminister kultury Paweł Lewandowski.
Głównym celem projektu jest promowanie czytelnictwa zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Akcja zapewni dostęp do najnowszej i szerokiej oferty polskich wydawców wszystkim pacjentom, a w szczególności tym przebywającym na oddziałach dziecięcych i onkologicznych. Możliwość zaspokajania potrzeb kulturalnych wspiera psychologiczny aspekt leczenia, a w przypadku najmłodszych pacjentów dodatkowo pomoże w kształtowaniu dobrych nawyków czytelniczych.
– Dobre warunki w szpitalu wspierają proces leczenia. Chcemy, aby oprócz telewizora czy smartfona pacjenci mieli do dyspozycji także najnowsze, najbardziej popularne, pozycje książkowe. Nic nie wspiera procesu leczenia lepiej niż pozytywne nastawienie i dobre samopoczucie. Do tej pory wyposażenie szpitalnej biblioteki zależało wyłącznie od możliwości finansowych placówki, dlatego zdecydowaliśmy się na ich systemowe wsparcie – książki trafią do blisko 500 szpitali w całym kraju – mówił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Za dobór książek przekazanych szpitalom odpowiada Państwowy Instytut Wydawniczy. Jak poinformował PAP dyrektor placówki, w akcję razem z PIW zaangażowało się 61 polskich wydawców książek. Na liście książek przekazanych szpitalom jest ok. 200 tytułów.
– Polegaliśmy na doświadczeniu Instytutu, który, jak żadna inna instytucja, zna się na doborze tytułów Znajdują się na niej książki dla dzieci i młodzieży, a także klasyczne dzieła i bestsellerowe publikacje.. – powiedział wiceminister kultury Paweł Lewandowski.
Dyrektor szpitala w Wołominie, jednej z placówek, do której trafią książki, wspiera nową inicjatywę – Możliwość przeczytania książki uprzyjemni pacjentowi pobyt w szpitalu. Może dzięki temu w naszym szpitalu powstanie biblioteka.
Projekt „Z książką zdrowiej!” powstał z inicjatywy Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego, który przeznaczył na jego realizację milion złotych z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Za przygotowanie założeń odpowiedzialni byli profesor Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz profesor Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia. Podmiotem odpowiedzialnym za realizację jest Państwowy Instytut Wydawniczy.
Zdjęcia (4)
- Ostatnia modyfikacja:
- 22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 22.02.2021 13:35 administrator gov.pl