Portrety architektów zwycięstwa w 1920 roku ruszą w Polskę
12.08.2020
„15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa zaliczana przez historyków do najważniejszych w dziejach świata. Sto lat temu obroniliśmy młodą i wykuwającą się niepodległość naszego kraju oraz ochroniliśmy Europę przed najazdem barbarzyńskiego bolszewizmu Między innymi dzięki tamtym wydarzeniom, dzięki zwycięstwu w 1920 roku Polska może być krajem wolnym, rozwijającym się i szczęśliwym” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas briefingu, na którym zaprezentowano lokomotywy oklejone grafiką przedstawiającą architektów polskiego zwycięstwa nad bolszewikami w sierpniu 1920 roku .
W najbliższych dniach czeka nas wspólne świętowanie stulecia Cudu nad Wisłą. Przygotowaliśmy z tej okazji wiele wydarzeń, mających na celu upamiętnienie bohaterów Bitwy Warszawskiej – oprócz otwarcia Muzeum Józefa Piłsudskiego są wśród nich koncerty, filmy, wystawy, które pokazują, że sukces sprzed wieku łączy wszystkie pokolenia Polaków – podkreślił wicepremier Gliński.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego podziękował spółkom Skarbu Państwa: grupie PKP i PKP Intercity za włączenie się w obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Podkreślił artystyczne walory grafiki przedstawionej na lokomotywach, prezentującej Ojców polskiej niepodległości, którzy są autorami cudu nad Wisłą.
Nowy wygląd zyskały dwie lokomotywy EP09 nazywane popularnie „dziewiątkami”. Grafika, którą zostały oklejone przedstawia m.in. architektów polskiego zwycięstwa nad bolszewikami w sierpniu 1920 roku: Marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa oraz generałów - Tadeusza Rozwadowskiego, Józefa Hallera i Kazimierza Sosnkowskiego. Pojazdy o numerach 0014 i 0026 pojadą m.in. w zestawieniu pociągu EIC Posejdon z Warszawy do Kołobrzegu.
Projekt okleiny nawiązuje również do szaty graficznej serwisu bitwa1920.gov.pl uruchomionego w połowie lipca przez Biuro Programu „Niepodległa” i Polskie Radio. Strona stanowi kompendium wiedzy nie tylko o Bitwie Warszawskiej, ale całej wojnie polsko-bolszewickiej. Odwiedzający serwis mogą zobaczyć m.in. jak wyglądało życie Polaków sto lat temu, jakie wydarzenia wpłynęły na przebieg wojny oraz poznać istotne dla wydarzeń 1920 roku fakty i postaci.