Posiedzenie Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej
28.02.2019
W Muzeum Lubelskim w Lublinie odbyło się dwudniowe posiedzenie Rady do Spraw Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej, która jest organem opiniodawczo-doradczym ministra w sprawach zarządzania, finansowania oraz polityki kulturalnej w zakresie muzealnictwa oraz spraw związanych z miejscami pamięci narodowej, w tym pomnikami zagłady. W obradach uczestniczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin.
Podczas obrad wiceminister kultury Jarosław Sellin przedstawił informacje o najważniejszych działaniach MKiDN w obszarze muzealnictwa oraz miejsc pamięci narodowej. Omówiono także m.in. kwestie związane z restytucją mienia, ochroną zabytków archeologicznych odkrytych w związku z realizacją inwestycji budowlanych, a także przedstawiono zmiany w przepisach dotyczących muzealnictwa w 2018 r. oraz plany na rok 2019.
Ponadto zasłużeni pracownicy Muzeum Lubelskiego w Lublinie, które pełniło funkcję gospodarza spotkania, odebrali z rąk wiceministra Jarosława Sellina medale i odznaczenia przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymały:
- Barbara Oratowska - starszy kustosz, kierownik Oddziału Martyrologii „Pod Zegarem” w Muzeum Lubelskim w Lublinie, odznaczona Medalem Prezydenta Miasta Lublin za zasługi w podtrzymywaniu pamięci narodowej i tradycji patriotycznych oraz za działalność wychowawczą wśród młodzieży, laureatka Lubelskiego Angelusa w 2016 r. w kategorii służba publiczna. Współpracuje z wieloma organizacjami kombatanckimi i stowarzyszeniami. Od 2016 r. jest członkiem wspierającym Zarządu Głównego Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.
- Grażyna Połuszejko - starszy kustosz w Muzeum Lubelskim w Lublinie, pełniła obowiązki kierownika Oddziału „Dworek Wincentego Pola”, obecnie pracuje w Oddziale - Muzeum Literackiego im. J. Czechowicza. Jej dorobek zawodowy obejmuje działalność wystawienniczą, opracowanie i prowadzenie lekcji muzealnych, wykłady, prelekcje publikacje i prace badawcze. Została wyróżniona: Srebrną odznaką „Zasłużony w Opiece na Zabytkami”, Nagrodą SYBILLI przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Ogólnopolskim Konkursie na Muzealne Wydarzenie roku 2004 za wystawę „Polskie globusy Ziemi XIX i XX wieku”, Medalem Prezydenta Miasta Lublin za osiągnięcia w zakresie rozwoju i upowszechniania kultury.
- Jolanta Żuk-Orysiak - starszy konserwator, Zastępca Dyrektora ds. Działalności Podstawowej Muzeum Lubelskiego w Lublinie. Od grudnia 2000 r. kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa, Papieru i Skóry i jednocześnie Główny Konserwator Muzeum Lubelskiego. W 2013 r. uzyskała uprawnienia rzeczoznawcy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie rzemiosło artystyczne i sztuka ludowa. Jest dyplomowanym konserwatorem dzieł sztuki. Zajmuje się zabezpieczaniem spuścizny artystycznej, historycznej i naukowej. Jest wysokiej klasy specjalistą stale współpracującym z Państwową Służbą Ochrony Zabytków oraz autorką kilkuset bardzo dobrze ocenianych konserwacji i renowacji zabytków. W swoim dorobku ma wiele opracowań naukowych, katalogów i informatorów. Wyróżniona: Złotą i srebrna Odznaką „Za Opiekę Nad Zabytkami”, Odznaką Honorową: „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”, Nagrodą Kulturalna Województwa Lubelskiego
Wiceminister kultury Jarosław Sellin wręczył również Honorowe Odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, którymi wyróżnione zostały:
- Barbara Anna Czajkowska - kierownik Działu Sztuki, starszy kustosz, wieloletni pracownik Muzeum, prowadząca działalność oświatową i popularyzatorską, w tym odczyty, prelekcje i lekcje muzealne. Autorka wielu publikacji, katalogów zbiorów.
- Maria Jolanta Ścibior – kurator zbiorów, starszy kustosz. W swoim 34-letnim dorobku zawodowym posiada 43 publikacje naukowe i popularnonaukowe, 14 wystaw oraz samodzielne badania archeologiczne terenowe. Wyróżniona srebrną odznaką „ Za opiekę nad zabytkami”.