W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powołanie na dyrektora Państwowego Muzeum na Majdanku

16.12.2019

Dr Tomasz Kranz został ponownie powołany na stanowisko dyrektora Państwowego Muzeum na Majdanku. Powołanie na pięcioletnią kadencję odebrał dziś z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Dr Tomasz Kranz został ponownie powołany na stanowisko dyrektora Państwowego Muzeum na Majdanku. fot. Danuta MAtloch

Tomasz Kranz jest absolwentem Wydziału Humanistycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na którym uzyskał w 2012 r. tytuł doktora w dziedzinie nauk humanistycznych na podstawie rozprawy pt. Muzea martyrologiczne w Polsce jako przestrzenie pamięci i edukacji historycznej, napisanej pod kierunkiem dr. hab. Andrzeja Władysława Stępnika.

Od 1983 r. jest pracownikiem, zaś od 2007 r., dyrektorem Państwowego Muzeum na Majdanku, z którym związał całą swą karierę zawodową. W latach 2014-2018 w Instytucie Kulturoznawstwa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II prowadził konwersatoria dla studentów o temacie Muzea w miejscach pamięci jako zjawisko kulturowe.

Jest autorem ponad 200 prac opublikowanych w Polsce i za granicą na temat historii KL Lublin, muzealnictwa martyrologicznego, metodologii pozaszkolnej edukacji historycznej w miejscach pamięci II wojny światowej i działalności Państwowego Muzeum na Majdanku.

Współrealizuje i koordynuje projekty badawcze, krajowe i międzynarodowe konferencje naukowe oraz wystawy muzealne. Jednym z najważniejszych wyzwań jest realizowany przez dr. T. Kranza międzynarodowy projekt utworzenia nowego Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze. Dr Tomasz Kranz jest przewodniczącym Kolegium Redakcyjnego „Zeszytów Majdanka”, pełni funkcję członka rad muzealnych: Muzeum Stutthof w Sztutowie, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, a także Rady do Spraw Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. We wcześniejszych okresach był członkiem organizacji i gremiów aktywnych w sferze martyrologii i pamięci, jak Międzynarodowa Rada Muzeum Dom Konferencji w Wannsee w Berlinie; grupa robocza „Historia w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży” przy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży; międzynarodowe jury „Geschichtswerkstatt Europa” – program niemieckiej Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” poświęcony europejskim kulturom pamięci; międzynarodowa komisja ekspertów ds. modernizacji miejsca pamięci w Wolfenbüttel; Komisja Budżetowa Task Force for International Cooperation on Holocaust Education, Remembrance, and Research.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}