Powołanie zespołu do spraw opracowania nowej podstawy programowej zajęć WF-u
12.11.2024
Ministra Edukacji Barbara Nowacka i Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras powołali we wtorek zespół do spraw opracowania nowej podstawy programowej zajęć wychowania fizycznego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. W jego skład wchodzi 10 ekspertek i ekspertów, w tym wybitni sportowcy i nauczyciele praktycy. Zmieniona podstawa programowa ma obowiązywać od 1 września 2025 roku.
Bardzo mi zależy na tym, żeby nowa podstawa programowa zajęć wychowania fizycznego była bardzo prosta, żeby była zrozumiała dla wszystkich. Nie da się tego powiedzieć o obowiązującej podstawie programowej, a przecież nie mówimy o czynnościach skomplikowanych, ale o kompetencjach ruchowych
– mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras.
Jak wskazał, „dla każdego rodzica, a przede wszystkim dla każdego nauczyciela, musi być oczywiste, jakie kompetencje ma zdobyć uczeń”.
Tylko wtedy będziemy w stanie wyegzekwować od nauczycieli realizację tej
podstawy. Praca zespołu do spraw opracowania nowej podstawy programowej zajęć wychowania fizycznego powinna mieć na celu jasne określenie, w jakim wieku uczeń powinien zdobyć lub posiadać określone kompetencje ruchowe
– podkreślił minister Nitras.
Chciałabym, aby dobry WF zaczynał się już od nauczania wczesnoszkolnego, bo inwestycja w zdrowie młodego człowieka to inwestycja w przyszłość
– zwróciła uwagę Ministra Edukacji Barbara Nowacka.
Skład zespołu ekspertów
W zespole do spraw opracowania nowej podstawy programowej zajęć wychowania fizycznego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych znaleźli się:
dr Zuzanna Mazur – kierownik Zakładu Teorii i Metodyki Wychowania Fizycznego w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.
Piotr Wróblewski – nauczyciel wychowania fizycznego, trener siatkówki i pływania.
Monika Pyrek – olimpijka, wicemistrzyni świata w skoku o tyczce, założycielka fundacji, która tworzy projekty dla dzieci i młodzieży.
Otylia Jędrzejczak – mistrzyni olimpijska w pływaniu (Ateny 2004), dwukrotna mistrzyni świata, Prezeska Polskiego Związku Pływackiego.
Karol Czyż – nauczyciel wychowania fizycznego, trener rugby, wicedyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 im. Jana Matejki w Sopocie.
Anna Gawron – nauczycielka wychowania fizycznego w Zespole Szkół Techniczno-Zawodowych w Piekarach Śląskich.
Agnieszka Kwiecień – nauczycielka w Zespole Szkół Licealnych w Leżajsku, trenerka drużyny piłkarek ręcznych.
Agnieszka Tymińska – nauczycielka i dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych nr 85 w Warszawie.
Małgorzata Pawłowska – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej.
Maciej Tauber - nauczyciel akademicki w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego.
Zależało mi na różnorodnym zespole, z różnorodnym doświadczeniem, w skład którego wejdą nauczyciele pracujący z młodzieżą ze szkół podstawowych, mający doświadczenie w nauczaniu wczesnoszkolnym, w nauczaniu branżowym, w liceum. Nauczyciele, którzy inspirują, którzy prowadzą świetne lekcje wychowania fizycznego. Ich praktyczne doświadczenie będzie miało gigantyczne znaczenie
– wyjaśniła ministra Nowacka.
Koordynatorką zespołu została dr Zuzanna Mazur.
Zespół ma opracować nie tylko nową podstawę programową, ale także rekomendacje, które będą miały na celu poprawę jakości i efektywności lekcji wychowania fizycznego.
Nowa podstawa programowa ma trafić do konsultacji publicznych w pierwszym kwartale 2025 roku.