W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powołanie zespołu do spraw opracowania nowej podstawy programowej zajęć WF-u

12.11.2024

Ministra Edukacji Barbara Nowacka i Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras powołali we wtorek zespół do spraw opracowania nowej podstawy programowej zajęć wychowania fizycznego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. W jego skład wchodzi 10 ekspertek i ekspertów, w tym wybitni sportowcy i nauczyciele praktycy. Zmieniona podstawa programowa ma obowiązywać od 1 września 2025 roku.

Zdjęcie ministrów z członkami zespołu do spraw opracowania nowej podstawy programowej zajęć wychowania fizycznego.

Bardzo mi zależy na tym, żeby nowa podstawa programowa zajęć wychowania fizycznego była bardzo prosta, żeby była zrozumiała dla wszystkich. Nie da się tego powiedzieć o obowiązującej podstawie programowej, a przecież nie mówimy o czynnościach skomplikowanych, ale o kompetencjach ruchowych

– mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras.

Jak wskazał, „dla każdego rodzica, a przede wszystkim dla każdego nauczyciela, musi być oczywiste, jakie kompetencje ma zdobyć uczeń”.

Tylko wtedy będziemy w stanie wyegzekwować od nauczycieli realizację tej  podstawy. Praca zespołu do spraw opracowania nowej podstawy programowej zajęć wychowania fizycznego powinna mieć na celu jasne określenie, w jakim wieku uczeń powinien zdobyć lub posiadać określone kompetencje ruchowe

– podkreślił minister Nitras.

Chciałabym, aby dobry WF zaczynał się już od nauczania wczesnoszkolnego, bo inwestycja w zdrowie młodego człowieka to inwestycja w przyszłość

– zwróciła uwagę Ministra Edukacji Barbara Nowacka.

Skład zespołu ekspertów

W zespole do spraw opracowania nowej podstawy programowej zajęć wychowania fizycznego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych znaleźli się:

dr Zuzanna Mazurkierownik Zakładu Teorii i Metodyki Wychowania Fizycznego w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Piotr Wróblewski – nauczyciel wychowania fizycznego, trener siatkówki i pływania.

Monika Pyrek olimpijka, wicemistrzyni świata w skoku o tyczce, założycielka fundacji, która tworzy projekty dla dzieci i młodzieży.

Otylia Jędrzejczak – mistrzyni olimpijska w pływaniu (Ateny 2004), dwukrotna mistrzyni świata, Prezeska Polskiego Związku Pływackiego.

Karol Czyż – nauczyciel wychowania fizycznego, trener rugby, wicedyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 im. Jana Matejki w Sopocie.

Anna Gawron – nauczycielka wychowania fizycznego w Zespole Szkół Techniczno-Zawodowych w Piekarach Śląskich.

Agnieszka Kwiecień – nauczycielka w Zespole Szkół Licealnych w Leżajsku, trenerka drużyny piłkarek ręcznych.

Agnieszka Tymińska – nauczycielka i dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych nr 85 w Warszawie.

Małgorzata Pawłowska – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej.

Maciej Tauber - nauczyciel akademicki w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego.

Zależało mi na różnorodnym zespole, z różnorodnym doświadczeniem, w skład którego wejdą nauczyciele pracujący z młodzieżą ze szkół podstawowych, mający doświadczenie w nauczaniu wczesnoszkolnym, w nauczaniu branżowym, w liceum. Nauczyciele, którzy inspirują, którzy prowadzą świetne lekcje wychowania fizycznego. Ich praktyczne doświadczenie będzie miało gigantyczne znaczenie

– wyjaśniła ministra Nowacka.

Koordynatorką zespołu została dr Zuzanna Mazur.

Zespół ma opracować nie tylko nową podstawę programową, ale także rekomendacje, które będą miały na celu poprawę jakości i efektywności lekcji wychowania fizycznego.

Nowa podstawa programowa ma trafić do konsultacji publicznych w pierwszym kwartale 2025 roku.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}