W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powrót do klasycznej idei Uniwersytetu

28.05.2021

„Istota Collegium Intermarium polega na tym, że uczelnia odwołuje się do klasycznych tradycji związanych z polską historią, ale i z historią międzymorza i historią europejską” – powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podczas konferencji inaugurującej działalność nowej uczelni. Collegium Intermarium będzie zrzeszać wybitnych specjalistów z dziedziny prawa, ekonomii, filozofii i nauk społecznych z 14 krajów, a wśród wykładowców uczelni będą m.in. rektor Uniwersytetu Macieja Korwina w Budapeszcie Andras Lanczi, francuski teoretyk prawa Gregor Puppinck, a także chorwacki myśliciel i parlamentarzysta Stephen Bartulica. Zajęcia będą prowadzić także sędziowie polskiego Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Powrót do klasycznej idei Uniwersytetu, fot. Danuta Matloch

Wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że cieszy się z powstania na akademickiej mapie Europy nowego ośrodka naukowego, którego nazwa nawiązuje do historycznej współpracy krajów międzymorza, otoczonych przez zaborczych sąsiadów. Zwrócił uwagę, że zgodnie z założeniami, uczelnia będzie przystanią dla wszystkich, którzy – poszukując wolności i ładu – nie boją się nawiązywać do dorobku poprzednich pokoleń – rzymskiego prawa, greckiego umiłowania prawdy i żywego dziedzictwa chrześcijaństwa.

Collegium Intermarium ma być nie tylko przestrzenią rozmowy o wspólnej kulturze i różnorodności tradycji naszego regionu – ale przede wszystkim o współpracy naukowej, społecznej i gospodarczej dzisiaj i w przyszłości – podkreślił wicepremier.

Szef resortu kultury i sportu ocenił, że powołanie Collegium Intermarium jest bardzo ważną inicjatywą z kilku powodów.

Po pierwsze dlatego, że obserwujemy w świecie współczesnym, a także w środowisku akademickim olbrzymie zagrożenie dla wolności i pluralizmu. Po drugie dlatego, że ta inicjatywa podkreśla wymiar międzymorza, tak bardzo ważny wymiar kulturowo i politycznie – wymienił wicepremier.

Wśród pozostałych powodów, podkreślających wagę inicjatywy powołania nowego uniwersytetu, Piotr Gliński wskazał „odnoszenie się do nowych, współczesnych wyzwań, które są bardzo trudne, ponieważ – jak to bywa w rozwoju cywilizacyjnym – często są nie do końca rozpoznane”, „odwoływanie się do pięknych, klasycznych tradycji związanych z polską historią, ale i z historią międzymorza czy historią europejską” oraz odwołanie się do misji polskiej inteligencji.

Wicepremier podkreślił także, że Collegium Intermarium powstało dzięki inicjatywie oddolnej.

To inicjatywa, która ma w sobie pierwiastek szalenie ważny, także w czasach współczesnych, pierwiastek dzielności, niezgody na to, co jest złe w naszym otoczeniu, inicjatywa, która odwołuje się do samoorganizacji, do funkcjonowania instytucji obywatelskich - zaznaczył szef MKDNiS.

W konferencji naukowej, inaugurującej działalność nowej uczelni, udział wzięli m.in. były prezydent i premier Czech Vaclav Klaus, minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga, doradczyni Jana Pawła II księżna Ingrid Detter de Frankopan, Caroline Cox zasiadająca w brytyjskiej Izbie Lordów, doradca prezydenta Andrzeja Dudy socjolog Andrzej Zybertowicz. Uczestnicy konferencji złożyli podpisy pod deklaracją poparcia odnowy idei uniwersytetu.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}