W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożegnanie śp. Wiesławy Mazurkiewicz – Lutkiewicz

29.04.2021

Pożegnanie śp. Wiesławy Mazurkiewicz – Lutkiewicz, fot. PAP/Mateusz Marek

Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Wiesławy Mazurkiewicz – Lutkiewicz, uznanej aktorki teatralnej, odtwórczyni wielu ról w kultowych ekranizacjach na dużym i małym ekranie. Śp. Wiesława Mazurkiewicz – Lutkiewicz, oprócz wyjątkowego talentu do poruszania ludzkich emocji dzięki wielu aktorskim kreacjom, posiadała dar ludzkiej dobroci i serdeczności – wartości, które pozostawiły najtrwalszy ślad w pamięci bliskich Jej osób – napisał w liście pożegnalnym prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. List został odczytany podczas uroczystości pogrzebowych, które odbyły się w czwartek na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Wiesława Mazurkiewicz urodziła się 25 marca 1926 r. w Łodzi. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. L. Schillera. W latach 1951-60 i 1961-63 występowała w Teatrze Nowym w Łodzi.

Jak podkreślił w liście pożegnalnym prof. Piotr Gliński: Centrum aktorskiej pasji i pięknego życia Wiesławy Mazurkiewicz było rodzinne miasto. „Łódź zawsze kochałam i kocham. Czuję się łodzianką”- mówiła w wywiadzie. Jednak jej działania artystyczne sięgały poza Łódź. W latach 1960-61 występowała w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Od 1963 r. swoją karierę związała z Warszawą. W latach 1963-69 pracowała w Teatrze Powszechnym, który przez część tego okresu był połączony z Teatrem Narodowym pod dyrekcją Adama Hanuszkiewicza. W latach 1973-77 występowała na deskach Teatru Rozmaitości.

Publiczność zapamięta Wiesławę Mazurkiewicz-Lutkiewicz również z licznych wcieleń w produkcjach filmowych, które dziś określamy mianem „klasyki polskiego kina”. Była królową Nikotris w „Faraonie” Jerzego Kawalerowicza i ciotką Kulwiecówną w „Potopie” Jerzego Hoffmana, zaś Jej artystyczne dossier dopełniały liczne kreacje w Teatrze Telewizji i w słuchowiskach radiowych.

Uznaniem dla jej wszechstronnego zaangażowania i talentu aktorskiego było odznaczenie Złotym Krzyżem Zasługi oraz Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Aktorka zmarła 20 kwietnia w Warszawie. 

{"register":{"columns":[]}}