Prezydent przekazał projekt ustawy dotyczący odbudowy Pałacu Saskiego
07.07.2021
- Odbudowa Pałacu Saskiego to ogromne dzieło o charakterze symbolicznym, które ma zwieńczyć proces odbudowywania stolicy. Rozpoczynamy inwestycję ponad wszelkimi podziałami, dzięki której Warszawa odzyska swój dawny, a jednocześnie nowy blask - powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości przekazania na ręce Marszałek Sejmu Elżbiety Witek projektu Ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. W wydarzeniu na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wziął udział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.
To nie tylko zabytki. Myślę, że to jest przede wszystkim nasza kultura, nasza tożsamość. To jest to, co o nas świadczy. Pałac Saski stanie się swoistym pomnikiem kultury, który będzie łączył pokolenia przeszłe z tymi, które będą przed nami. Zobowiązuję się, że Sejm niezwłocznie zajmie się procedowaniem tej ustawy - podkreśliła Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej jest kontynuacją planu śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2006 roku rozpoczął on przygotowania odbudowy Pałacu Saskiego oraz rewitalizację Krakowskiego Przedmieścia.
11 listopada 2018 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie jako swoistego pomnika obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
W proces odbudowy zaangażował się również wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński. Resort kultury zadeklarował koordynowanie i nadzorowanie procesu odbudowy.
O Pałacu Saskim
Pałac Saski wzniesiono w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna. W kolejnych wiekach budynek był wielokrotnie przebudowywany.
W okresie międzywojennym plac Saski (dziś plac Marszałka Józefa Piłsudskiego) był areną odradzającego się Państwa Polskiego. Pałac Saski w okresie II Rzeczypospolitej był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a sąsiedni Pałac Brühla - Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Pałac Saski został całkowicie zniszczony przez Niemców pod koniec grudnia 1944 r. Jedynym jego śladem pozostał fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza - symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski.
Odbudowanie zachodniej pierzei Placu Piłsudskiego ma przypominać zarówno skalę zniszczenia Warszawy, jak i pokazywać troskę państwa o dziedzictwo kulturowe. Nowe obiekty połączą funkcje reprezentacyjne z użytkowymi. Przewidziano również stworzenie przestrzeni edukacyjnej, kulturalnej i rozrywkowej dla mieszkańców Warszawy i turystów.