W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prezydent przekazał projekt ustawy dotyczący odbudowy Pałacu Saskiego

07.07.2021

- Odbudowa Pałacu Saskiego to ogromne dzieło o charakterze symbolicznym, które ma zwieńczyć proces odbudowywania stolicy. Rozpoczynamy inwestycję ponad wszelkimi podziałami, dzięki której Warszawa odzyska swój dawny, a jednocześnie nowy blask - powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości przekazania na ręce Marszałek Sejmu Elżbiety Witek projektu Ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. W wydarzeniu na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wziął udział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

Prezydent przekazał projekt ustawy dotyczący odbudowy Pałacu Saskiego, fot. Jan Jechna

To nie tylko zabytki. Myślę, że to jest przede wszystkim nasza kultura, nasza tożsamość. To jest to, co o nas świadczy. Pałac Saski stanie się swoistym pomnikiem kultury, który będzie łączył pokolenia przeszłe z tymi, które będą przed nami. Zobowiązuję się, że Sejm niezwłocznie zajmie się procedowaniem tej ustawy - podkreśliła Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej jest kontynuacją planu śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2006 roku rozpoczął on przygotowania odbudowy Pałacu Saskiego oraz rewitalizację Krakowskiego Przedmieścia.

11 listopada 2018 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie jako swoistego pomnika obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

W proces odbudowy zaangażował się również wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński. Resort kultury zadeklarował koordynowanie i nadzorowanie procesu odbudowy.

O Pałacu Saskim

Pałac Saski wzniesiono w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna. W kolejnych wiekach budynek był wielokrotnie przebudowywany.

W okresie międzywojennym plac Saski (dziś plac Marszałka Józefa Piłsudskiego) był areną odradzającego się Państwa Polskiego. Pałac Saski w okresie II Rzeczypospolitej był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a sąsiedni Pałac Brühla - Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Pałac Saski został całkowicie zniszczony przez Niemców pod koniec grudnia 1944 r. Jedynym jego śladem pozostał fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza - symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski.

Odbudowanie zachodniej pierzei Placu Piłsudskiego ma przypominać zarówno skalę zniszczenia Warszawy, jak i pokazywać troskę państwa o dziedzictwo kulturowe. Nowe obiekty połączą funkcje reprezentacyjne z użytkowymi. Przewidziano również stworzenie przestrzeni edukacyjnej, kulturalnej i rozrywkowej dla mieszkańców Warszawy i turystów.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}