W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program Aktywna Szkoła prowadzi nabór stały. Sportowa rewolucja – dla każdego, bezpłatnie i lokalnie

24.05.2024

Ponad 2800 szkół, Orlików oraz innych obiektów sportowych zgłosiło się do udziału w programie Aktywna Szkoła realizowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Liczne zgłoszenia to wyraz potrzeby systemowego wsparcia w zakresie finansowania bezpłatnych, ogólnodostępnych zajęć sportowych dla lokalnych społeczności. Aktywna Szkoła umożliwia mobilizację kadry sportowej i zakup dodatkowego sprzętu. Ministerstwo Sportu i Turystyki zachęca do dołączenia do projektu.

Program Aktywna Szkoła - rekrutacja trwa - na grafice dzieci w koszulkach z logiem AS, dwóch chłopców z piłkami, jeden w podskoku

Są miejsca w Polsce, gdzie obiekty sportowe świecą pustkami. W wielu przypadkach istniejąca samorządowa infrastruktura nie jest w pełni wykorzystywana. Równocześnie poziom sprawności fizycznej najmłodszych jest alarmująco niski. Aktywna Szkoła to ministerialny pogram stanowiący odpowiedź na palącą potrzebę aktywizacji społeczeństwa.

Realne korzyści

W ramach projektu na terenie szkół i Orlików w dni powszednie i weekendy odbywać się będą zajęcia sportowe dostępne dla wszystkich mieszkańców – nie tylko uczniów. Wynagrodzenie osób prowadzących zajęcia pokryje w całości Ministerstwo Sportu i Turystyki. Każda zgłaszająca się do programu szkoła może uzyskać wsparcie dla trenerów i animatorów na nawet 1500 godzin rocznie o wartości 90 tys. złotych. Dodatkowo placówka uczestnicząca w przedsięwzięciu może otrzymać dofinansowanie sprzętu sportowego aż do 25 tys. złotych. Do końca roku 2024 ministerstwo przeznaczy na cele programów Aktywna Szkoła i Aktywna Szkoła – zakup sprzętu sportowego aż 335 mln złotych. Dla jednostek samorządu terytorialnego udział w Aktywnej Szkole to same korzyści.

Sportowa rewolucja

Zamknięte obiekty sportowe bez odpowiedniej, profesjonalnej opieki – to właśnie w takich miejscach ma nastąpić „sportowa rewolucja”. Program Ministerstwa Sportu i Turystyki ma na celu „obudzenie” obiektów sportowych, które poza lekcjami gimnastyki i komercyjnymi aktywnościami często pozostają zamknięte i niedostępne dla okolicznych mieszkańców. Aktywna Szkoła ma to zmienić.

Każde dziecko powinno móc korzystać z boiska, bieżni czy basenu w swojej okolicy, czy z aktywności prowadzonych tam przez profesjonalistów. Te zajęcia mają za zadnie nie tylko podniesienie sprawności ruchowej, ale też wzmocnienie mentalne i wsparcie w zakresie społecznym i kompetencyjnym. Doskonale, gdyby udało się włączyć w aktywności cale rodziny

– mówi Sławomir Nitras, Minister Sportu i Turystyki

Trwa rekrutacja stała – nabór potrwa do wyczerpania puli środków

Równorzędnie z wynikami naboru do programu Aktywna Szkoła rozpoczęła się rekrutacja stała. Liczba miejsc jest ograniczona, ale wciąż istnieje możliwość skorzystania z benefitów programu.

Aktywny Weekend

Część programu dotycząca wsparcia organizacji zajęć sportowych w soboty i niedziele na szkolnych obiektach infrastruktury sportowej.

Do zadania Aktywny Weekend przyjęto w ramach rekrutacji wstępnej 1221 wniosków. Aktywny weekend realizowany jest na terenie 707 gmin oraz 311 powiatów. Najwięcej wniosków zostało zgłoszonych w województwie mazowieckim (193). Najmniej w województwie opolskim (15).

W ramach programu zaplanowano budżet, który pozwoli zrekrutować 2640 szkół, obecnie trwa nabór ciągły. Zadanie po naborze wstępnym ma wysycenie na poziomie 46%.

W systemie zostało zarejestrowanych 2665 prowadzących zajęcia. W ramach zaplanowanych środków przy naborze 2640 szkół planowano, że zajęcia poprowadzi 4750 osób. Obecnie wysycenie osób pracujących w programie jest na poziomie 56,11%.

Aktywny Orlik

Część programu wspierająca działania aktywizujące prowadzone na samorządowych obiektach sportowych przez 7 dni w tygodniu.

Do zadania Aktywny Orlik przyjęto 1587 wniosków. Zadanie Aktywny Orlik realizowane jest na terenie 1059 gmin oraz 342 powiatów. Najwięcej wniosków zostało zgłoszonych w województwie mazowieckim i wielkopolskim – odpowiednio 185 i 178. Najmniej w województwie opolskim – 30.

Pierwotnie zakładano przyjęcie 1710 obiektów, obecnie trwa rekrutacja stała. Zadanie po rekrutacji wstępnej ma wysycenie na poziomie 92%.

W systemie zostało zarejestrowanych 2814 prowadzących zajęcia. Pierwotnie zakładano, że w ramach programu zostanie zatrudnionych 3000 osób. Uzyskano wysycenie na poziomie 93,80%.

 

Więcej na temat zgłoszeń: www.aktywnaszkola.pl oraz pod numerem telefonu: +48 537 255 791.

 

{"register":{"columns":[]}}