Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej. Wnioski wstępnie zakwalifikowane do dofinansowania
04.12.2024
Ponad 200 zadań inwestycyjnych wybrano wstępnie do dofinansowania w ramach tegorocznej edycji programu Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej. To projekty, które uzyskały najwięcej punktów po ocenie formalnej.
Celem programu Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej jest wsparcie realizacji inwestycji dotyczących obiektów sportowych na terenie całego kraju. Dofinansowaniem mogą zostać objęte obiekty ogólnodostępne, umożliwiające masowe uprawianie sportu. Nabór wniosków trwał od 20 marca do 29 maja br.
Wstępnie zakładany budżet programu na 2024 rok określony był na poziomie 200 mln zł. Minister Sportu i Turystyki podjął decyzję o jego zwiększeniu i wstępnym dofinansowaniu 206 inwestycji na kwotę ponad 383 mln zł.
Są to wnioski, które uzyskały najwięcej punktów w procesie wieloaspektowej i obiektywnej oceny. Pod uwagę wzięto zarówno zgodność z celami programu, jak i potencjał sportowy. Proponowane dofinansowanie nie jest kwotą ostateczną i może ulec zmianie w toku oceny merytorycznej (technicznej i ekonomicznej), którą każdy wniosek będzie musiał jeszcze przejść. W jej ramach sprawdzane będą m.in. koszty kwalifikowane, których ustalany poziom będzie umożliwiał określenie ostatecznej kwoty dotacji.
Trzy grupy inwestycji
Zadania inwestycyjne, o dofinansowanie których można ubiegać się w ramach programu Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej, zostały podzielone na trzy grupy.
Pierwszą grupę stanowią zadania inwestycyjne mające na celu poprawę stanu przyszkolnej infrastruktury sportowej, przeznaczonej na potrzeby realizacji zajęć wychowania fizycznego, służącej jednocześnie lokalnym społecznościom do aktywnego spędzania czasu wolnego, jak również – w miarę możliwości – umożliwiającej współzawodnictwo sportowe.
Drugą grupą zadań są zadania, których celem jest poprawa warunków treningowych dla sportowców, w tym przeciwdziałanie procesom utraty wartości użytkowej obiektów sportowych znajdujących się w niedostatecznym stanie techniczno-funkcjonalnym, a służących przede wszystkim uprawianiu sportów olimpijskich, jak również obiektów umożliwiających szerokie upowszechnianie sportu.
Trzecią grupą zadań są zadania dotyczące budowy nowej i modernizacji istniejącej nieprzyszkolnej infrastruktury sportowej, dającej możliwość aktywnego spędzania czasu wolnego, stanowiącej ważny element profilaktyki zdrowotnej oraz umożliwiającej współzawodnictwo sportowe.
Materiały
Sportowa Polska 2024 - wnioski wstępnie zakwalifikowane do dofinansowaniaSportowa_Polska_-_Edycja_2024_-_wnioski_wstępnie_zakwalifikowane.pdf 0.29MB