W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Radosne świętowanie na Festiwalu „Niepodległa” na Krakowskim Przedmieściu!

11.11.2018

Radujmy się, cieszmy się, bądźmy razem, to jest wyjątkowy dzień i bardzo wszystkim dziękuję za przybycie, za obecność – mówił prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu przed Pałacem Prezydenckim, inaugurując Festiwal „Niepodległa” organizowany na Krakowskim Przedmieściu przez Biuro Programu „Niepodległa” i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. - Trudno wyobrazić sobie lepsze upamiętnienie tego radosnego, jednego z najważniejszych w naszej historii święta niż rodzinny festiwal – mówił o Festiwalu wiceminister kultury, pełnomocnik rządu ds. obchodów rocznicy Jarosław Sellin.

W Festiwalu uczestniczą tłumy warszawiaków i turystów, którzy całymi rodzinami korzystają z atrakcji przygotowanych wzdłuż całego Krakowskiego Przedmieścia, przy którym ulokowano m.in. trzy sceny muzyczne, warsztaty polskich tańców, pokazy filmowe w Kinie „Kultura” oraz degustację przysmaków kuchni polskiej. Nie brakuje też atrakcji dla najmłodszych. W kolorowej przestrzeni edukacyjno-artystycznej w namiocie na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych oraz w bezpośrednim sąsiedztwie mogą poznawać historię Polski poprzez najciekawszych i najważniejszych twórców polskiej literatury dziecięcej - Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej czy Kornela Makuszyńskiego

Na scenie muzycznej na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego przez całe popołudnie grają m.in. L.U.C. i Rebel Babel Ensemble, O.S.T.R., Eldo i Druga Strona Ulicy, Contra Mundum, Józef Skrzek oraz Golec uOrkiestra. Przy hotelu Bristol, w którym bywał Paderewski, wśród oryginalnych mebli kompozytora, rozbrzmiewa będzie koncert wybitnych polskich pianistów, którzy zinterpretują utwory Ignacego Jana Paderewskiego. Koncert jest transmitowany na telebimie przed hotelem.

W Galerii Kordegarda Narodowe Centrum Kultury prezentuje wystawę „Ivan Meštrović/Józef Piłsudski. Historia jednego pomnika”Ekspozycja poświęcona jest historii pomnika konnego Marszałka na tle łuku triumfalnego, którego realizację uniemożliwiła wojna i który nigdy w Warszawie nie stanął.

Na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego niepodległość można świętować tańcem i śpiewem. Doskonali nauczyciele zdradzają odwiedzającym tajniki mazurków, oberków, krakowiaków, kujawiaków, polonezów, wiwatów, polek-węgierek i fokstrotów. Chętnym do tańca pomagają m.in. Piotr i Bogumiła Zgorzelscy (Akademia Tańca Tradycyjnego) oraz członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej w przepięknych strojach ludowych. Można tu też obejrzeć namiot z reprodukcjami fascynujących obrazów Zofii Stryjeńskiej przedstawiających tańce polskie.

Uczestnikom festiwalu zaproponowano także m.in. dwie trasy tematyczne poświęcone stuleciu odzyskania niepodległości oraz spacery z przewodnikiem, a także przemarsze orkiestr dętych, występy zespołów muzycznych wykonujących utwory z epoki oraz pokazy mody z okresu międzywojennego.

 

Zdjęcia (6)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}