Radosne świętowanie na Festiwalu „Niepodległa” na Krakowskim Przedmieściu!
11.11.2018
Radujmy się, cieszmy się, bądźmy razem, to jest wyjątkowy dzień i bardzo wszystkim dziękuję za przybycie, za obecność – mówił prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu przed Pałacem Prezydenckim, inaugurując Festiwal „Niepodległa” organizowany na Krakowskim Przedmieściu przez Biuro Programu „Niepodległa” i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. - Trudno wyobrazić sobie lepsze upamiętnienie tego radosnego, jednego z najważniejszych w naszej historii święta niż rodzinny festiwal – mówił o Festiwalu wiceminister kultury, pełnomocnik rządu ds. obchodów rocznicy Jarosław Sellin.
W Festiwalu uczestniczą tłumy warszawiaków i turystów, którzy całymi rodzinami korzystają z atrakcji przygotowanych wzdłuż całego Krakowskiego Przedmieścia, przy którym ulokowano m.in. trzy sceny muzyczne, warsztaty polskich tańców, pokazy filmowe w Kinie „Kultura” oraz degustację przysmaków kuchni polskiej. Nie brakuje też atrakcji dla najmłodszych. W kolorowej przestrzeni edukacyjno-artystycznej w namiocie na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych oraz w bezpośrednim sąsiedztwie mogą poznawać historię Polski poprzez najciekawszych i najważniejszych twórców polskiej literatury dziecięcej - Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej czy Kornela Makuszyńskiego
Na scenie muzycznej na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego przez całe popołudnie grają m.in. L.U.C. i Rebel Babel Ensemble, O.S.T.R., Eldo i Druga Strona Ulicy, Contra Mundum, Józef Skrzek oraz Golec uOrkiestra. Przy hotelu Bristol, w którym bywał Paderewski, wśród oryginalnych mebli kompozytora, rozbrzmiewa będzie koncert wybitnych polskich pianistów, którzy zinterpretują utwory Ignacego Jana Paderewskiego. Koncert jest transmitowany na telebimie przed hotelem.
W Galerii Kordegarda Narodowe Centrum Kultury prezentuje wystawę „Ivan Meštrović/Józef Piłsudski. Historia jednego pomnika”. Ekspozycja poświęcona jest historii pomnika konnego Marszałka na tle łuku triumfalnego, którego realizację uniemożliwiła wojna i który nigdy w Warszawie nie stanął.
Na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego niepodległość można świętować tańcem i śpiewem. Doskonali nauczyciele zdradzają odwiedzającym tajniki mazurków, oberków, krakowiaków, kujawiaków, polonezów, wiwatów, polek-węgierek i fokstrotów. Chętnym do tańca pomagają m.in. Piotr i Bogumiła Zgorzelscy (Akademia Tańca Tradycyjnego) oraz członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej w przepięknych strojach ludowych. Można tu też obejrzeć namiot z reprodukcjami fascynujących obrazów Zofii Stryjeńskiej przedstawiających tańce polskie.
Uczestnikom festiwalu zaproponowano także m.in. dwie trasy tematyczne poświęcone stuleciu odzyskania niepodległości oraz spacery z przewodnikiem, a także przemarsze orkiestr dętych, występy zespołów muzycznych wykonujących utwory z epoki oraz pokazy mody z okresu międzywojennego.
Zdjęcia (6)
- Ostatnia modyfikacja:
- 22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 22.02.2021 13:35 administrator gov.pl