W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rekomendacja Warszawska ws. odbudowy i rekonstrukcji dziedzictwa kultury została przyjęta

10.05.2018

[[jQueryInclude?preset=slides]]

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

 

Zwieńczeniem obrad międzynarodowej konferencji „The challenges of World Heritage recovery. International conference on reconstruction”, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie, było przyjęcie 8 maja 2018 r. Rekomendacji Warszawskiej w sprawie odbudowy i rekonstrukcji dziedzictwa kultury. Trzydniowe spotkanie z udziałem światowej klasy ekspertów m.in. z ICOMOS, ICCROM i UNESCO zgromadziło ponad 200 gości reprezentujących wszystkie regiony świata.

W dokumencie odwołano się do przykładu i doświadczeń związanych z odbudową Warszawy po II wojnie światowej. W uznaniu dla heroizmu i poświęcenia polskiego społeczeństwa, które pełne determinacji odbudowało stolicę, historyczne centrum miasta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1980 r.

Rekomendacja zawiera zasady postępowania, jakimi należy kierować się w procesie odbudowy miast czy rekonstrukcji zniszczonych obiektów czy zespołów zabytkowych. Dotyczą przede wszystkim samego procesu odbudowy tkanki miejskiej czy rekonstrukcji zniszczonych zabytków. Eksperci zwrócili między innymi uwagę na konieczność:

  • uwzględnienia potrzeb lokalnej społeczności, które doświadczyły traumy utraty swojego dziedzictwa, historii i tożsamości, a także podjęcia działań, pozwalających na odzyskiwanie przez nią pamięci, tożsamości oraz umożliwienia pojednania;
  • gromadzenia i analizowania dokumentacji z okresu przed zniszczeniem, a w trakcie odbudowy tworzenia na bieżąco dokumentacji przy wykorzystaniu najnowszych technologii;
  • planowania długoterminowej strategii odbudowy historycznego krajobrazu miejskiego na wielu płaszczyznach.

Rekomendacja Warszawska zostanie zaprezentowana Komitetowi Światowego Dziedzictwa podczas 42. sesji, która odbędzie się w dniach 24.06-07.07 br. w Bahrajnie.

Organizatorami konferencji byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa, przy współpracy z Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO, Polskim Komitetem ds. UNESCO, Polskim Komitetem Narodowym ICOMOS, Zamkiem Królewskim w Warszawie, Łazienkami Królewskimi, Muzeum Powstania Warszawskiego, Stołecznym Konserwatorem Zabytków, Domem Spotkań z Historią i Centrum Interpretacji Zabytku.

Zdjęcia (8)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}