Rozpoczynają się XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie! O medale będzie walczyć 11 reprezentantów Polski
04.03.2022
Przed nami ceremonia otwarcia XIII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie. Wielkie święto paraolimpijskiego sportu odbędzie się w dniach 4-13 marca i weźmie w nim udział 11 reprezentantów Polski.
Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski wykluczył z igrzysk sportowców z Rosji i Białorusi - decyzja ta jest konsekwencją rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w którą zaangażowane są także siły zbrojne Białorusi.
- Jest to jedyna słuszna i konieczna decyzja. Wspólnie z prezesem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego przeprowadzaliśmy w tej sprawie naciski dyplomatyczne Trzymam kciuki za biało-czerwonych i życzę im wielu sukcesów podczas igrzysk paraolimpijskich w Pekinie. Mam nadzieję, że dzięki pomocy finansowo-organizacyjnej udzielonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki niczego Państwu w trakcie przygotowań do tej najważniejszej imprezy czterolecia nie brakowało. Chciałbym zapewnić, że zawsze mogą liczyć Państwo na nasze wsparcie - powiedział minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.
- W sytuacji, w jakiej znajduje się Ukraina nie mogło być inaczej. Oczywiście, byliśmy i pozostajemy w stałym kontakcie ze sportowcami ukraińskimi, mocno się z nimi solidaryzujemy i chcemy ich wspierać również na miejscu w Pekinie. Pierwotna decyzja Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego o starcie Rosjan i Białorusinów pod flagą neutralną budziła wiele kontrowersji . Świat odebrał ją bardzo negatywnie – w sytuacji, gdy od Rosji i Białorusi odwracają się korporacje, przedsiębiorstwa, federacje sportowe, IPC podjęło zupełnie niezrozumiałą decyzję. Nie tylko dla mnie – rozmawialiśmy tutaj z przedstawicielami wielu komitetów narodowych. Cieszymy się jednak, że ostatecznie będziemy mogli skupić się na sporcie i zdobywaniu medali, a nie zastanawiać się nad rezygnacją ze startu – dodał prezes PKP-ar Łukasz Szeliga.
Podczas tegorocznych igrzysk w Pekinie zawodnicy zmierzą się w sześciu dyscyplinach paraolimpijskich – parabiathlonie, paracurlingu, paranarciarstwie klasycznym, paranarciarstwie alpejskim, parahokeju i parasnowboardzie, w których zostanie rozegranych 78 konkurencji. Paraolimpijska reprezentacja Polski liczy 11 zawodników, towarzyszyć im będą również przewodnicy. Nasi sportowcy wystartują w paranarciarstwie biegowym, parabiathlonie, paranarciarstwie alpejskim i parabiathlonie. Życzymy powodzenia!
Polska reprezentacja paraolimpijska na XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie Pekin 2022:
Narciarstwo biegowe i parabiathlon:
Iweta Faron
Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim
Paweł Gil z przewodnikiem Michałem Lańdą
Aneta Górska z przewodniczką Catherine Spierenburg
Monika Kukla
Paweł Nowicki z przewodnikiem Janem Kobryniem
Krzysztof Plewa
Witold Skupień
Paranarciarstwo alpejskie
Igor Sikorski
Andrzej Szczęsny
Parasnowboard
Wojciech Taraba
Ministerstwo Sportu i Turystyki wspiera przygotowania paraolimpijczyków
Resort dofinansowuje szkolenie zawodników z niepełnosprawnościami oraz ich udział w zawodach krajowych i zagranicznych, wynagrodzenia trenerów i osób współpracujących, jak również zakup sprzętu sportowego. Narciarze alpejscy i biegowi są objęci wsparciem stypendialnym.
Od 2019 roku na przygotowania naszych paraolimpijczyków do Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie przeznaczyliśmy blisko 8 mln złotych, a wyjazd polskiej reprezentacji paraolimpijskiej na igrzyska w Pekinie został sfinansowany ze środków Ministerstwa.
Polacy na zimowych igrzyskach paraolimpijskich
Dotychczasowy dorobek medalowy polskich sportowców z niepełnosprawnościami w zimowych igrzyskach paraolimpijskich to 45 medali - w tym 11 złotych, 6 srebrnych i 28 brązowych. W ostatnich Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich (Pjongczang 2018) reprezentacja Polski zajęła 24. miejsce w klasyfikacji medalowej, zdobywając 1 medal brązowy (Igor Sikora, slalom gigant, monoski). W składzie reprezentacji paraolimpijskiej znalazło się wówczas 8 zawodników, startujących w narciarstwie alpejskim i klasycznym, parabiathlonie i parasnowboardzie.