„Sportowcy dla Niepodległej” - publikacja na stulecie Bitwy Warszawskiej
14.08.2020
Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej ukazała się nowa odsłona publikacji „Sportowcy dla Niepodległej”, która upamiętnia sportowców zasłużonych w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Jest ona kontynuacją dwóch poprzednich pozycji wydanych przez Instytut Łukasiewicza dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu.
Jubileusz stulecia Bitwy Warszawskiej to czas, gdy przypominamy ludzi, którzy stawili czoła bolszewickiej nawale. Obok wielkich przywódców politycznych i dowódców wojskowych warto pamiętać również o mistrzach, którzy w 1920 r. strój sportowy zamienili na mundur – kawalerzystach, lekkoatletach, piłkarzach i reprezentantach innych dyscyplin.
Publikacja „Sportowcy dla Niepodległej” autorstwa Magdaleny Stokłosy i Aleksandry Wójcik jest bogato ilustrowanym zbiorem reportaży opowiadających o sportowcach, którzy walczyli w wojnie z bolszewikami. Byli wśród nich doświadczeni oficerowie i nastoletni ochotnicy; osoby, dla których udział w wojnie był wstępem do wielkiej wojskowej kariery, i takie, które wybrały zupełnie inną drogę. Wojna polsko-bolszewicka odebrała części z nich możliwość występu na igrzyskach olimpijskich, pierwszych w historii niepodległej Polski. Zamiast na stadionie walczyli na froncie o coś znacznie cenniejszego niż olimpijskie laury.
To już trzecia z serii publikacji pod hasłem „Sportowcy dla Niepodległej”. Poprzednie, wydane w latach 2018–2019, ukazały się w związku z stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Przypomniane zostały wówczas sylwetki kilkudziesięciu mistrzów zasłużonych dla Ojczyzny, na czele z Haliną Konopacką i Januszem Kusocińskim.
Źródło: Instytut Łukasiewicza