W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Świąteczny cykl „Boże Narodzenie – tradycje i zwyczaje”

21.12.2020

Święta Bożego Narodzenie to w polskiej tradycji czas wyjątkowy. Religijność połączona z wiarą w zdarzenia nadprzyrodzone, kolędy i łamanie się opłatkiem, niezwykłe ozdoby i niecodzienne potrawy sprawiają, że święta te mają w Polsce wyjątkową aurę. Aby ją przybliżyć, przygotowaliśmy świąteczny cykl „Boże Narodzenie – tradycje i zwyczaje”.

Kazimierz Sichulski - Pokłon Trzech Króli, 1913 zbiory Muzeum Narodowe w Warszawie

Na specjalnej podstronie prezentujemy źródła tradycji Bożego Narodzenia, przypominamy o zapomnianych już obrzędach, potrawach i ozdobach, a także przybliżamy regionalną różnorodność zwyczajów bożonarodzeniowych. Zapraszamy również do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych, gdzie planujemy cykl postów na temat świątecznych tradycji.

Boże Narodzenie wprowadzone zostało do kalendarza kościelnego już w X w. Niezwykły świąteczny czas trwał od Wigilii do Święta Trzech Króli. Jego tradycje kształtowały się na przestrzeni wieków, gdy zwyczaje pochodzące z czasów pogańskich poprzeplatały się ze zwyczajami wprowadzonymi przez chrześcijaństwo. Obecnie Boże Narodzenie ma charakter święta rodzinnego.  

Choć tegoroczne święta spędzimy z ograniczeniami wynikającymi z pandemii, pamiętajmy, że jest to czas wspólnej troski o to, co dziś szczególnie ważne.

Za pomoc w przygotowaniu materiałów świątecznych dziękujemy:

- Muzeum Narodowemu Ziemi Przemyskiej,

- Muzeum Okręgowemu w Sandomierzu,

- Muzeum Etnograficznemu we Wrocławiu,

- Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa.

W tym szczególne podziękowania dla pani dr Małgorzaty Dziury z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, pani Kingi Kędziory-Palińskiej z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu oraz pani Doroty Jasnowskiej z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.


https://www.gov.pl/web/kultura/bozenarodzenie/

 

{"register":{"columns":[]}}