Światowy Dzień Turystyki z „zieloną energią”
27.09.2023
Celebrowany w najdalszych zakątkach globu Światowy Dzień Turystyki to prawdziwe święto dla wszystkich tworzących tak istotny sektor gospodarki, jakim jest turystyka. Rokrocznie 27 września branże turystyczne państw zbierają się, by dyskutować o wyzwaniach, aktualnej sytuacji i perspektywach. W tym roku Ogólnopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki odbyły się podczas prestiżowego II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem.
Każdego roku ustanowiony przez Światową Organizację Turystyki Narodów Zjednoczonych w 1979 roku Światowy Dzień Turystyki posiada unikalny motyw przewodni. Tegoroczne obchody pod hasłem „Turystyka i zielone inwestycje” („Tourism and Green Investments”) były okazją do dyskusji na temat rozwoju branży turystycznej w duchu turystyki zrównoważonej, związków ekologii i dbałości o środowisko z podróżowaniem oraz „zielonych” rozwiązań dla przedsiębiorców. Nie bez powodu miejscem debat przedstawicieli sektora było nierozerwalnie związane z turystyką Zakopane. Stolica polskich gór oraz serce Podhala od wielu dekad stanowi ulubioną destynację urlopową nie tylko dla turystów krajowych, ale i zagranicznych. W niedawno opublikowanym zestawieniu Booking.com i Statista.com "Top 10 nature destinations in Europe" duma Małopolski zajęła zaszczytne pierwsze miejsce, pozostawiając za sobą popularne miejscowości w Austrii, Niemczech, Francji czy Portugalii. „Zielona transformacja” jest także jednym z wątków poruszanych podczas zainaugurowanego przez Polską Organizację Turystyczną w czerwcu cyklu regionalnych konferencji „Współpraca-Innowacje-Turystyka Zrównoważona”, których celem jest przygotowanie branży na czekające ją zmiany.
Tegoroczne hasło z powodzeniem można uznać za kontynuację rozpoczętej w ubiegłym roku dyskusji, której motywem przewodnim było „Nowe podejście do turystyki” („Rethinking tourism”). W 2022 roku inspirujące panele pozwoliły pochylić się nad kwestiami niejako nowego otwarcia i kolejnego rozdziału w historii turystyki, jakim było zakończenie jednego z największych globalnych kryzysów wywołanych pandemią COVID-19, która wyhamowała ruch turystyczny na całym świecie o ponad 65%.
Podczas Kongresu dyskutowaliśmy w gronie ekspertów o aktualnych tematach dotyczących turystyki zrównoważonej, innowacji, czy coraz popularniejszej turystyki kulinarnej, dzięki której można skutecznie promować regiony. Kongres jest doskonałą okazją do wymiany doświadczeń w międzynarodowym gronie przedstawicieli środowiska turystycznego.
27 września, w tym wyjątkowym dla turystyki dniu, miałem zaszczyt uhonorować osoby zasłużone dla turystyki, którym zależy na jej rozwoju
- wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy.
Poza wymianą doświadczeń i spostrzeżeń rodzime obchody Światowego Dnia Turystyki to także okazja do uhonorowania tych, którzy poprzez swoją pasję i niestrudzony zapał przyczyniają się do rozwoju branży turystycznej. Odznaka „Za Zasługi dla Turystyki” została ustanowiona w celu wyróżnienia osób zasłużonych dla rozwoju turystyki i jest nadawana przez ministra właściwego do spraw turystyki. To zaszczytne wyróżnienie osób fizycznych, organizacji, instytucji podkreśla dokonania na rzecz wzmacniania roli turystyki, jej konkurencyjności i atrakcyjności. Kluczowym elementem zasług jest działalność na rzecz jakościowego rozwoju sektora turystyki, w tym promowanie jakości i wysokich standardów.