W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Święto Niepodległości

11.11.2019

Dziś obchodzimy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Rano wicepremier prof. Piotr Gliński wraz z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem wziął udział we mszy św. za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Wcześniej oddał hołd ostatniemu Prezydentowi RP na uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu, pochowanemu w Świątyni. Następnie w Pałacu Prezydenckim minister kultury Piotr Gliński uczestniczył w uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych, przyznanych z okazji Święta Niepodległości przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz w uroczystościach państwowych na Placu Piłsudskiego.

Święto Niepodległości, fot. Dantua Matloch

„Festiwal Niepodległa” na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie

Krakowskie Przedmieście w Warszawie wypełnił tłum świętujących z flagami w dłoniach i biało-czerwonymi rozetkami przy ubraniach - o godz. 13 rozpoczął się tam "Festiwal Niepodległa". W programie - koncerty, warsztaty, pokazy i wystawy.

11 listopada w Warszawie, podobnie jak rok temu, odbywa się "Festiwal Niepodległa" na Krakowskim Przedmieściu. Wydarzenie rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu na dziedzińcu MKiDN, gdzie mieści się Scena Muzyczna festiwalu. Tam, w ramach prowadzonych warsztatów, można nauczyć się polskich tańców, takich jak oberek, mazurek, krakowiak, polka czy kujawiak. Motywem przewodnim poniedziałkowych warsztatów jest oberek, a uczestnicy będą tańczyć do muzyki tradycyjnej z różnych polskich regionów. Zaproszeni zostali mistrzowie kultury ludowej: Maria Siwiec, Jan Wochniak, Jerzy Panek, Romuald Jędraszak.

Dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych stał się strefą z atrakcjami dla rodzin z dziećmi. Powstania tam kolorowa artystyczno-kulturalna przestrzeń edukacyjna, gdzie o historii Polski organizatorzy opowiedzą, nawiązując do najciekawszych i najważniejszych twórców polskiej literatury dziecięcej. "Pokażemy, że historii można uczyć się w bardzo ciekawy sposób już od najmłodszych lat i że Polska literatura dziecięca jest piękna, wartościowa i świadczy o naszej tożsamości narodowej" - zachęcają organizatorzy.

Na Krakowskim Przedmieściu odbywa się też pokaz zabytkowych konnych powozów, można też zobaczyć automobile zabytkowe z lat 1920-50. Można także spotkać damy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Bluszcz", porządku zaś strzegą będą policjanci w historycznych mundurach.

Koncert „Gramy dla Niepodległej” z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego

Przed Pałacem Prezydenckim o godz. 17 odbędzie się koncert "Gramy dla Niepodległej". Wystąpi tam Golec uOrkiestra w programie Symphoethnic. Na jednej scenie z Golec uOrkiestrą wystąpią artyści: Piotr Cugowski, Andrzej Lampert, GROMEE, Fundacja Braci Golec, Wataha Drums, Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective oraz Rafał Rozmus – dyrygent. W koncercie weźmie udział minister kultury Piotr Gliński.

„Czapki z głów” – wystawa w Kordegardzie

W Kordegardzie Galerii Narodowego Centrum Kultury oglądać można ekspozycję pt. "Czapki z głów". Przestrzeń galerii wypełniają polskie plakaty z lat 1918-1922, gdy kształtowała się państwowość II Rzeczpospolitej. Obok nich eksponowane są współczesne plakaty autorstwa Wojciecha Korkucia z wizerunkami ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego i Wincentego Witosa.

Zakończenie festiwalu z paradą finałową zaplanowane jest na godz. 20.30.

 

Źródło: /MKiDN, PAP/

 

Wideo

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}