W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Transparentność w polskim sporcie. Minister podpisał zarządzenie

24.10.2024

Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras w czwartek, 24 października br. podpisał zarządzenie dotyczące nowych zasad transparentności w polskim sporcie. Do przestrzegania nowych standardów są zobowiązane wszystkie podmioty ubiegające się o środki finansowe w ramach programów MSiT. Będzie to warunek konieczny, by otrzymać dofinansowanie.

Grafika z granatowym tłem. W treści duży napis: "Zarządzenie Ministra Sportu i Turystyki dotyczące nowych zasad transparentności w polskim sporcie".

Jako Ministerstwo Sportu i Turystyki ponosimy odpowiedzialność za środki budżetu państwa i właściwy sposób ich rozdzielania. Za podjęte decyzje odpowiadamy nie tylko przed naszymi jednostkami podległymi, ale też przed całym polskim środowiskiem sportowym, a przede wszystkim – przed społeczeństwem.

Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras 24 października br. podpisał zarządzenie w sprawie wytycznych dla komórek organizacyjnych Ministerstwa Sportu i Turystyki przygotowujących programy dotacyjne w zakresie transparentności beneficjentów. Zgodnie z zarządzeniem, w programach dotacyjnych wśród kryteriów otrzymania dofinansowania będą wskazywane kryteria odnoszące się do transparentności funkcjonowania beneficjenta. Oznacza to, że środki finansowe będą mogły otrzymać wyłącznie organizacje, które przestrzegają standardów transparentności.

Organizacjami zobowiązanymi do przestrzegania zasad transparentności są:

  • Polski Komitet Olimpijski,
  • Polski Komitet Paralimpijski,
  • Polskie Związki Sportowe,
  • Akademickie Związki Sportowe,
  • Ludowe Zespoły Sportowe,
  • Szkolne Związki Sportowe,
  • spółki kapitałowe, w których ww. podmioty mają 50 proc. i więcej akcji lub udziałów,
  • fundacje, których ww. podmioty są fundatorem lub współfundatorem.

W ramach zapewnienia standardów transparentności organizacje będą miały obowiązek publikować i aktualizować informacje o swoich finansach i działalności. Oznacza to, że ogólnodostępne będą musiały być rejestry zawartych umów, dokładne dane dotyczące wynagrodzeń członków organów zarządzających, potencjalnych innych benefitów przekazywanych członkom, a także uchwały organu kontroli wewnętrznej lub walnego zebrania członków (delegatów) spisane lub zawarte od dnia 1 stycznia 2024 roku.

Ponadto ogólnodostępne będą musiały być informacje o tym, kim są członkowie zarządu organizacji, na jakich zasadach i kiedy zostali wybrani. Publiczne będą musiały być składy kadr narodowych i zatrudnieni trenerzy. Procedury wyboru członków kadr muszą być maksymalnie przejrzyste i obiektywne.

Nowe kryteria będą stosowane w ramach programów na 2025 rok. Szczegółowy zakres stosowania kryteriów będzie każdorazowo określony w treści programu. Organizacja powinna dbać, aby opublikowane na stronie internetowej informacje przedstawiały stan faktyczny.

Otwarta i dostępna dla wszystkich zainteresowanych komunikacja całego środowiska sportowego jest niezbędna, by polski sport mógł się rozwijać, a nasze reprezentantki i reprezentanci mogli odnosić kolejne sukcesy.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Więcej informacji.

{"register":{"columns":[]}}