W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Trwa XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”

16.08.2021

Do 31 sierpnia potrwa XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”, w tym roku pod hasłem „Tak daleko, tak blisko…”. Obok twórczości Chopina zabrzmią arcydzieła Pękiela, Lipińskiego, Wańskiego, Gołąbka, Gesualda, Bacha, Zelenki, Beethovena, Berlioza, Rossiniego, Schuberta, Schumanna, Brahmsa, Rachmaninowa, Liszta, jak również Szymanowskiego, Lutosławskiego, Strawińskiego – w 50-lecie jego śmierci – oraz Weinberga i Koczalskiego. Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Trwa XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”

Do najważniejszych koncertów w ramach tegorocznego festiwalu należą m.in. wykonanie Madrygałów Gesualda da Venosy przez chór Collegium Vocale Gent pod dyrekcją Philippe’a Herreweghe, wieczór z koncertami fortepianowymi Chopina w interpretacji Nelsona Goernera i Orchestre des Champs-Élysées pod batutą Philippe’a Herreweghe oraz Il maestro di capella Domenico Cimarosy z Tomaszem Koniecznym. Zaplanowane są także specjalne koncerty kameralne: zwyciężczyni Konkursu Wieniawskiego - Aleny Baevej z Vadymem Kholodenką, triumfatora Konkursu Chopinowskiego Rafała Blechacza z Bomsorim Kimem oraz cieszącego się międzynarodową sławą interpretatora pieśni Christiana Pregardiena, który wystąpi ze swoim synem Julianem Pregardienem.

Wśród artystów, którzy zagrają na tegorocznym festiwalu, znajdą się ponadto znakomici muzycy: Yulianna Avdeeva, Benjamin Gosvenor, Alexandre Tharaud, Jos van Immerseel, Isabelle Faust, a także takie zespoły jak Belcea Quartet i Sinfonia Varsovia.

O Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Chopin i jego Europa”

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa” jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Twórcy przyglądają się twórczości Chopina poprzez arcydzieła artystów, od których czerpał inspirację. Odwołują się także do współczesności kompozytora, prezentując m.in. twórczość bliskiego Chopinowi kręgu jego przyjaciół -  kompozytorów polskich, którzy pozostawili utwory dużej wartości: Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Józefa Nowakowskiego, Franciszka Lessela, Józefa Krogulskiego, a także tych, z którymi Chopin współtworzył świat muzyczny Europy pierwszej połowy XIX wieku.

Specjalnym walorem festiwalu „Chopin i jego Europa” jest przywoływanie oryginalnego brzmienia utworów, które – wykonywane na instrumentach z epoki lub ich kopiach – pozwalają zbliżyć się do aury dźwiękowej czasów Chopina. Legendarne zespoły i soliści, specjalizujący się w wykonawstwie historycznym są stałymi gośćmi Festiwalu, przybliżając obraz minionych epok.

Każdego roku podczas festiwalu występują gwiazdy światowej pianistyki, wybitni kameraliści, wirtuozi różnych instrumentów, dyrygenci oraz znakomite zespoły. Festiwal od lat gromadzi wielotysięczną publiczność, w tym wielu melomanów z kraju i zagranicy, przyjeżdżających do stolicy specjalnie na to wydarzenie. Dzięki tradycyjnej współpracy Instytutu Fryderyka Chopina z Programem 2 Polskiego Radia koncerty festiwalowe nadawane są na antenie radiowej. Stanowią również ofertę stacji Europejskiej Unii Nadawców EBU. Podczas tegorocznej edycji, podobnie jak w roku ubiegłym, większość koncertów dostępna jest także w bezpłatnym streamingu.  

Pełny program festiwalu, a także możliwość zakupu biletów jest dostępna na stronie:https://festiwal.nifc.pl/pl/2021/kalendarium.

Bilety na poszczególne koncerty można także nabyć w kasach Muzeum Fryderyka Chopina i Filharmonii Narodowej.

Wideo

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}