W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Turysto – co warto wiedzieć przed wakacjami?

19.06.2018

Dziewiąta edycja akcji "Przed wakacjami – co warto wiedzieć?"

grafika

Ministerstwo Sportu i Turystyki przyłącza się do akcji „Przed wakacjami – co warto wiedzieć” organizowanej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Podpowiadamy jak przygotować się do podróży krajowych i zagranicznych, aby wakacyjny czas spędzić w sposób komfortowy i bezproblemowy.

Wyjazd krajowy

Zacznij od dokładnego planowania wyjazdu, aby ominęły Cię nieprzewidziane i nieprzyjemne sytuacje. Wybierz odpowiedni środek transportu i dopasuj go do swoich potrzeb oraz do  kierunku wyjazdu. Starannie spakuj swój bagaż tak, aby zawierał najpotrzebniejsze rzeczy. Wyjeżdżając, zadbaj o swoje zdrowie i zapewnij swojej rodzinie odpowiednie ubezpieczenie.

Jeśli podróżujesz z dzieckiem, zapoznaj się z działem wypoczynek dzieci i młodzieży (http://www.turystykabezryzyka.pl/wypoczynek-dzieci-i-mlodziez).

Bądź gotowy na każdą ewentualność i sprawdź, jak poradzić sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce trudne sytuacje (www.turystykabezryzyka.pl/trudne-sytuacje).

W przypadku nagłego zachorowania jesteś uprawniony do opieki medycznej na całym terytorium Polski, w tym podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz nocnej i świątecznej opieki ambulatoryjnej. Dowiedz się więcej na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia i w poradniku Rzecznika Praw Pacjenta.

Jeżeli planujesz aktywny wypoczynek w rejonach dużego występowania kleszczy (zwłaszcza lasy), rozważ szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu oraz noś odpowiednią odzież.

Na terenie obszarów chronionych np. w górach poruszaj się wyłącznie po oznakowanych szlakach turystycznych. W szczególności zwróć uwagę na swoje bezpieczeństwo podczas robienia zdjęć, w tym popularnych „selfie”. Zachowaj rozsądek i nie pozuj w miejscach niebezpiecznych (np. na krawędzi urwiska).

Pamiętaj, aby zapoznać się z aktualnym stanem jakości wód w kąpieliskach. W przypadku wypoczynku (zwłaszcza z dzieckiem) nad morzem, jeziorem lub rzeką, zapoznaj się z akcją informacyjno-edukacyjną Bezpieczna Woda: www.msit.gov.pl/pl/turystyka/aktualnosci/7759,Akcja-informacyjno-edukacyjna-Bezpieczna-Woda.html

Wyjazd zagraniczny

Zacznij od zaplanowania wyjazdu i rozsądnie zaplanuj podróż stosownie do swojego doświadczenia i stanu zdrowia. Wybierz odpowiedni środek transportu. Dopasuj go do swoich potrzeb i kierunku wyjazdu. Szczegółowe informacje dot. transportu znajdziesz w zakładce Transport (www.turystykabezryzyka.pl/transport).

Przed wyjazdem starannie spakuj swój bagaż tak, aby zawierał najpotrzebniejsze rzeczy. Zaplanuj również rezerwę na pamiątki i wakacyjne zakupy. Szczegółowe informacje dot. bagażu znajdziesz w zakładce bagaż w podróży (www.turystykabezryzyka.pl/moj-bagaz-w-podrozy).

Wyjeżdżając, zadbaj o swoje zdrowie. Zapewnij sobie i swojej rodzinie odpowiednie ubezpieczenie i poznaj przysługujące Ci prawa z zakresu opieki zdrowotnej.

Przed wyjazdem za granicę dowiedz się więcej na temat miejsca, do którego jedziesz w serwisie Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polak za granicą” (www.polakzagranica.msz.gov.pl).

Zapoznaj się z przepisami celnymi i wymogami sanitarnymi obowiązującymi przy przekraczaniu granic. Sprawdź także czy potrzebujesz wizy lub paszportu. Więcej informacji znajdziesz w zakładce wizy, paszporty, inne (www.turystykabezryzyka.pl/wizy-paszporty-inne-4).

Jeśli wybierasz się na wypoczynek zorganizowany, sprawdź przed podpisaniem umowy czy wybrane przez Ciebie biuro podróży znajduje się w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki (www.turystyka.gov.pl/ceotipt_p_84.html).  

Jeśli wykupujesz wyjazd zorganizowany dla dziecka, sprawdź czy organizator zarejestrowany jest w bazie wypoczynku prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (www.wypoczynek.men.gov.pl). Pamiętaj, że najważniejsze kwestie dotyczące realizacji imprez turystycznych przez biura podróży reguluje ustawa o usługach turystycznych.

PAMIĘTAJ, że Twoje biuro podróży jest zobowiązane poinformować Cię o szczególnych zagrożeniach życia i zdrowia na odwiedzanych obszarach oraz o możliwości ubezpieczenia z tym związanego. Dotyczy to także zagrożeń powstałych po zawarciu umowy.

Bezpieczeństwo Polaków jest dla nas najważniejsze, dlatego uruchomiliśmy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), który wprowadza pełne bezpieczeństwo klientów biur podróży.

Co TFG oznacza dla klientów biur podróży?

zapewnienia bezpieczny powrót z imprezy turystycznej
zwrot wszystkich wpłat wniesionych przez klientów za wykupione imprezy turystyczne
zwiększył poziom ochrony klientów korzystających z usług krajowych organizatorów turystyki i pośredników turystycznych
przyczynił się do zwiększenia zaufania turystów i potencjalnych turystów do  krajowych biur podróży, co z kolei przełożyło się także na znaczący wzrost sprzedaży imprez turystycznych w biurach podróży, jaki miał miejsce w 2017 r.       
 

Zachęcamy do zapoznania się z treściami portalu: „Turystyka bez ryzyka” - www.turystykabezryzyka.pl oraz obejrzenia filmów dotyczących bezpieczeństwa w podróży: www.youtube.com/watch?v=Gve39AkGb4s

www.youtube.com/watch?v=0BBMtzkZInA

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
26.06.2018 11:41 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
26.06.2018 12:19 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}