Turystyczny Fundusz Gwarancyjny przyjęty przez Radę Ministrów
08.06.2016
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o usługach turystycznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, przedłożony przez ministra sportu i turystyki. To pierwszy, bardzo ważny krok w drodze do wejścia w życie dokumentu.
Turystyczny Fundusz Gwarancyjny ma stanowić II filar bezpieczeństwa dla Polaków wyjeżdżających, za pośrednictwem touroperatorów, na wymarzony urlop za granicę. Fundusz będzie funkcjonował w formie wyodrębnionego rachunku bankowego – prowadzonego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Dodatkowe środki na nim zgromadzone zabezpieczą turystów w przypadku niewypłacalności biura podróży, a to m.in. oznacza bezpieczny powrót do kraju.
– Po wejściu w życie nowych przepisów biuro podróży będzie odprowadzać od każdej wycieczki niewielką kwotę do Funduszu. Szacuje się, że będzie to 15 lub 10 zł – w zależności od celu podróży. Dokładna wysokość składki będzie zależała od sytuacji w Funduszu i będzie ustalana rozporządzeniem. Jeśli w Funduszu zostanie zgromadzonych wystarczająco dużo środków, składki będą niższe. Z naszych badań wynika, że klienci są skłonni dopłacić taką niewielką kwotę, by poczuć się bezpieczniej – mówi wiceminister Dawid Lasek
– Zaproponowaliśmy jako Ministerstwo rozwiązania, które wzmocnią system zabezpieczeń finansowych organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, co przełoży się na bezpieczeństwo klientów biur podróży. Dziękuję zespołowi za pracę nad tą ustawą – dodaje minister Witold Bańka.
Część przepisów zacznie obowiązywać już 14 dni od publikacji nowelizacji w dzienniku ustaw. W razie bankructwa biura Fundusz będzie mógł zaciągnąć zobowiązanie i pokryć ewentualne roszczenia turystów.
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.03.2018 10:16 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 09.03.2018 10:16 administrator gov.pl