W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Upamiętnienie Kornela Morawieckiego i działaczy Solidarności Walczącej

30.09.2020

Z udziałem wicepremiera prof. Piotra Glińskiego oraz wiceministrów kultury Jarosława Sellina i Magdaleny Gawin w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie odbyła się dziś uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającą lidera Solidarności Walczącej Kornela Morawieckiego. Na terenie Muzeum została otwarta również wystawa poświęcona przywódcy Solidarności Walczącej i jej działaczom. Ekspozycję przygotował nowo powołany Instytut Dziedzictwa Solidarności i Stowarzyszenie "Solidarność Walcząca". W siedzibie Muzeum przedstawiono również film o Kornelu Morawieckim, a także podpisano porozumienie o współpracy między Muzeum Żołnierzy Wyklętych a Stowarzyszeniem "Solidarność Walcząca".

Upamiętnienie Kornela Morawieckiego i działaczy Solidarności Walczącej, fot. Danuta Matloch

„Rób to, od czego upadnie komuna”

Kiedy myślę o drodze mojego ojca, to coraz bardziej jestem przekonamy, że zarówno w nauce, jak i w polityce, w fizyce i w życiu publicznym szukał tego, co pierwsze, tego co elementarne, tego co fundamentalne - dobra i prawdy. I tym wartościom podporządkowywał swoje działania publiczne niezależnie od okoliczności - podkreślił premier Mateusz Morawiecki, który tablicę upamiętniającą jego ojca odsłonił m.in. z dawnymi działaczami Solidarności Walczącej.

Premier dodał też, że Kornel Morawiecki przekonywał innych, że wspólne działania prowadzone na rzecz niepodległości są ważniejsze niż indywidualne.

Mój ojciec pytany często przez młodych ludzi: co mamy robić w latach Polski podziemnej, w latach 80., odpowiadał bardzo prosto: rób to, od czego upadnie komuna - wspominał Morawiecki, określając przy tym lata PRL-u jako totalitarny, nieludzki system.

Dziękuję  wszystkim tym, którzy się przyczynili do tego, że dziś możemy oglądać wystawę poświęconą wielkiemu bohaterowi polskiej opozycji Kornelowi Morawieckiemu. Wystawę przygotował Instytut Dziedzictwa Solidarności - nowa instytucja powołana przez MKiDN i NSZZ „Solidarność”. Instytut przygotował już 3 wystawy. Dziś prezentujemy ekspozycję o Kornelu Morawieckim, a ostatnio na dziedzińcu MKiDN otworzyliśmy wystawę o Lechu Kaczyńskim – powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

O wystawie

Wystawa o Kornelu Morawieckim powstała w pierwszą rocznicę jego śmierci – 30 września. Kornel Morawiecki przez dekady III RP był ikoną bezkompromisowości, po 1989 roku nie był dostrzegany przez główny nurt krajowej polityki lub był marginalizowany. Nowo powstała instytucja kultury - Instytut Dziedzictwa Solidarności w Gdańsku  - postanowiła w sposób instytucjonalny przywrócić tę osobę do trwałego dziedzictwa Solidarności.

Wystawa powstała we współpracy ze Stowarzyszeniem Solidarność Walcząca (SSW). Jej ideą jest przybliżenie postaci niedawno zmarłego Kornela Morawieckiego m.in. jako działacza NSZZ „Solidarność” i Solidarności Walczącej. Był on człowiekiem legendą, który potrafił walczyć z totalitarnym systemem o to, co było dla niego najważniejsze: „Wiarę i Niepodległość”. Wystawa składa się z dziesięciu plansz przedstawiających w sposób chronologiczny życie i zaangażowanie społeczno-polityczne Kornela Morawieckiego. Na wystawie umieszczono unikatowe fotografie i dokumenty dotyczące Kornela Morawieckiego uzyskane m.in. z Archiwum Solidarności Walczącej, archiwum rodzinnego Marty Morawieckiej czy Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna Andrzeja Kołodzieja.

Kornel Morawiecki

Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca Solidarności Walczącej, marszałek senior Sejmu VIII kadencji, zmarł 30 września 2019 r. Historycy zajmujący się badaniem dziejów Solidarności Walczącej podkreślają, że była ona jedną z najbardziej radykalnych i najskuteczniej zakonspirowanych organizacji opozycyjnych w latach PRL. Wyróżniał ją nie tylko radykalny antykomunistyczny program, ale również duża ofiarność i poświęcenie jej członków.

Źródło: /MKiDN, PAP/

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}