W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym w Lommel

30.09.2018

[[jQueryInclude?preset=slides]]

fot. Ambasada RP w Brukseli

fot. Ambasada RP w Brukseli

fot. Ambasada RP w Brukseli

fot. Ambasada RP w Brukseli

fot. Ambasada RP w Brukseli

fot. Ambasada RP w Brukseli

fot. Ambasada RP w Brukseli

 

 - Polskich żołnierzy do Belgii przywiodło pragnienie wolności, które zawsze stanowiło główny wątek losów Rzeczpospolitej Polskiej. W drodze do Ojczyzny znaleźli wieczny spoczynek na cmentarzu w Lommel, budując tym samym nierozerwalną nić braterstwa pomiędzy naszymi krajami - napisał w liście wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Uroczystości ku czci polskich żołnierzy poległych w Belgii w czasie drugiej wojny światowej odbyły się 30 września na Polskim Cmentarzu Wojennym w Lommel w Belgii.

W czasie uroczystości został odczytany list wicepremiera i ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, w którym podkreślił on, że z jednej strony cmentarz w Lommel stał się miejscem ostatecznego spoczynku dla poległych, z drugiej zaś, po II wojnie światowej Belgia stała się domem dla tych, którzy już nie mieli po co wracać do Ojczyzny.

- Wszak Belgia stała się schronieniem i drugim domem dla wielu polskich żołnierzy po tym, gdy stało się wiadome, iż nie mają dokąd wracać; gdy wskutek ustaleń jałtańskich Polska znalazła się w niewoli komunistycznego systemu - po drugiej stronie żelaznej kurtyny – napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego.

- Dziś we wspólnym kręgu wielu pokoleń i wielu środowisk składają Państwo należny im hołd, dając jednocześnie świadectwo pamięci oraz czcząc ofiarę ich życia, która nie poszła na marne, ale przyniosła plon nie tylko w wolnej i suwerennej Polsce, lecz także w całej Europie – podkreślił w liście prof. Piotr Gliński.

W uroczystości wzięli udział między innymi: Przedstawiciel Króla Belgii, Ambasador RP w Brukseli Pan Artur Orzechowski, burmistrz Lommel Peter Vanvelthoven, Prezes Związku Polaków w Belgii Fabjan Zennon, delegacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przedstawiciele Senatu RP, Instytutu Pamięci Narodowej oraz licznie zgromadzeni Polacy. Wojsko Polskie reprezentowali oficerowie z dowództwa NATO, ataszatów, 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, zaś Armię Belgijską licznie zgromadzeni oficerowie oraz członkowie organizacji kombatanckich.

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Lommel spoczywa 257 polskich żołnierzy, służących głównie w 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka, jak również w Polskich Siłach Powietrznych czy w Ruchu Oporu. Jest to największa polska wojenna nekropolia na terenie Belgii.

Zdjęcia (7)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}