Uruchomienie kursu e-learningowego na temat Konwencji z Saint-Denis w języku polskim
20.09.2023
Rada Europy uruchamia nową wersję językową swojego kursu e-learningowego na temat zintegrowanego podejścia do bezpieczeństwa podczas meczów piłki nożnej i innych imprez sportowych, promującego postanowienia Konwencji z Saint-Denis w Polsce.
20 września br. w Nowym Sączu nastąpiła oficjalna prezentacja tego materiału, podczas warsztatów organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN), z udziałem przedstawiciela Ministerstwa Sportu i Turystyki, poświęconych promocji Programu Kibice Razem - wieloletniego projektu współpracy organów administracji publicznej ze środowiskiem kibiców w Polsce na rzecz poprawy organizacji i bezpieczeństwa imprez sportowych oraz wspierania struktur dialogu i współpracy z kibicami. Kurs został zaprezentowany koordynatorom ośrodków lokalnych Kibice Razem, uczestniczących w Programie.
Kurs internetowy składa się z ośmiu modułów, w których zaprezentowane zostały kluczowe zagadnienia dotyczące zintegrowanego, wielopodmiotowego podejścia do bezpieczeństwa:
- przedstawienie genezy i postanowień Konwencji z Saint-Denis,
- omówienie czym jest model zintegrowanego, wielopodmiotowego bezpieczeństwa, jakie są jego zasady i ramy prawne,
- planowanie i zarządzanie meczami piłki nożnej,
- zapewnienie bezpieczeństwa na stadionie,
- policyjne zabezpieczenie meczów piłki nożnej,
- wpływ jakości obsługi na poziom bezpieczeństwa w trakcie imprezy sportowej oraz komunikacja z kibicami.
Warto podkreślić, że zastosowana forma kursu jest przystępna dla użytkownika. Oprócz typowych slajdów z informacjami, zawiera także materiały filmowe udostępnione przez UEFA oraz testy sprawdzające wiedzę na zakończenie każdej z części.
To narzędzie e-learningowe będzie teraz dostępne dla wszystkich głównych interesariuszy w Polsce, takich jak: Polska Policja, Polski Związek Piłki Nożnej, inne Polskie Związki Sportowe, Państwowa Straż Pożarna, władze samorządowe, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych czy Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Wreszcie, aby osiągnąć jak największy zasięg promocji na poziomie krajowym, warto go również uwzględnić w programach szkoleniowych dla praktyków z dziedziny bezpieczeństwa, zabezpieczenia i obsługi podczas meczów piłki nożnej i innych imprez sportowych - np. w harmonogramie kursu dla policjantów-spottersów, oficerów łącznikowych z kibicami (SLO), stewardów i kierowników ds. bezpieczeństwa stadionu.
Kurs online jest dostępny na platformie internetowej Rady Europy. W celu jego uruchomienia należy się zarejestrować i zalogować.
Pod tym linkiem można zapisać się i uczestniczyć w kursie na temat Konwencji Rady Europy w sprawie zintegrowanego podejścia do bezpieczeństwa, zabezpieczenia i obsługi podczas meczów piłki nożnej i innych imprez sportowych w języku polskim.
Konto na platformie HELP Rady Europy można utworzyć pod tym linkiem: platforma internetowa Rady Europy - logowanie do serwisu.