W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Utracone oblicza” od piątku w Łazienkach Królewskich

23.10.2020

Wizerunki obrazów – portretów, które w skutek II wojny światowej zaginęły z polskich muzeów i kolekcji, od 23 października można oglądać na wystawie plenerowej „Utracone oblicza”. Przygotowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ekspozycja będzie dostępna do 12 listopada na ogrodzeniu Łazienek Królewskich przy ul. Agrykola.

„Utracone oblicza” od piątku w Łazienkach Królewskich

Wystawa przypomina, że podczas II wojny światowej wiele dzieł sztuki, cennych archiwaliów i woluminów zostało zagrabionych lub zniszczonych. Mimo trwających do dziś poszukiwań, ogromnej liczby z nich ciągle nie udało się odnaleźć. „Utracone oblicza” pokazują tylko cząstkę polskich strat wojennych. Są to wybrane portrety autorstwa wybitnych artystów – Aleksandra Gierymskiego, Konrada Krzyżanowskiego, Annibale Carracciego czy Lovisa Corintha oraz dzieła mniej znanych twórców. Przed wojną znajdowały się one w największych polskich kolekcjach, których sukcesorami są m.in. Muzea Narodowe w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku czy Poznaniu. Za pośrednictwem portretów dotknąć możemy kontekstu epoki i miejsca, w którym każdy z nich powstawał. Styl, w jakim tworzył malarz, stroje z epoki, wreszcie twarze i spojrzenia portretowanych, czyli wszystko to, co zapisane jest w tych utraconych obrazach, przenika się z ich dramatyczną wojenną historią.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nieustannie podejmuje działania, by odnaleźć i przywrócić macierzystym zbiorom zaginione dzieła sztuki. Jest to złożona i nierzadko żmudna praca, jednak jej efekty mogą być powodem do dumy. Udało się odzyskać choćby tak wybitne przedstawienia portretowe, jak „Murzynka” Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej czy „Żydówka z pomarańczami” Aleksandra Gierymskiego z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Dane na temat dóbr kultury utraconych z terenów Polski w jej granicach po roku 1945 gromadzone są w resorcie kultury od 1992 roku. W prowadzonej przez MKiDN bazie strat wojennych widnieje obecnie ponad 63 tysiące rekordów obejmujących dzieła ze wszystkich dziedzin sztuki. Baza jest częściowo udostępniona w Internecie pod adresem dzielautracone.gov.pl.

„Utracone oblicza” – wystawa plenerowa

23 października – 12 listopada 2020: ogrodzenie Łazienek Królewskich przy ul. Agrykola

Organizator wystawy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego/Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych

Partner wystawy: Łazienki Królewskie

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}