W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Voyages” - 17. Święto Niemego Kina

22.10.2021

Już dzisiaj w warszawskim kinie Iluzjon rozpoczyna się 17. edycja Święta Niemego Kina, której tematem przewodnim będą „Podróże” („Voyages”). Wyprawa w świat najciekawszych filmów niemych z całego globu potrwa do 30 października. W programie wydarzenia znajdą się m.in. podróż do uśpionego i wyludnionego Paryża, stuletnie trawelogi z kraju i z zagranicy, filmy pionierek kina i unikatowe obrazy przedwojennej Polski. Organizatorem Festiwalu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

„Voyages” - 17. Święto Niemego Kina

Formuła dziewięciodniowego festiwalu łączy najciekawsze i najlepsze kino nieme z takich krajów jak: Francja, Włochy, Belgia, Holandia, Węgry, Kanada, Szwecja i Japonia. Wśród twórców, których filmy będzie można zobaczyć podczas Święta Niemego Kina, znajdą się uznani i rozpoznawalni na arenie międzynarodowej reżyserzy, m.in. Carl Theodor Dreyer, Jean Renoir, Jean Epstein, Alexander Korda i Yasujirō Ozu.

Tytułowa „Podróż” przez epoki, zaginione światy czy historię kina rozpocznie się od wędrówki po uśpionym Paryżu, z jego wyludnionymi ulicami i bohaterami balansującymi na krawędzi wieży Eiffla, w filmie otwarcia pt. „Paryż śpi“ (1925) René Claira.

Podczas święta nie zabraknie filmów pionierów i pionierek kina. Wśród nich obrazy pierwszej w historii kina reżyserki Alice Guy-Blaché, która w czasie swojej długiej kariery (1896–1920) wyreżyserowała i wyprodukowała blisko 1000 filmów, w tym 150 filmów z zsynchronizowanym dźwiękiem (chronofon Gaumonta), a także Lois Weber – pierwszej amerykańskiej reżyserki, a zarazem najlepiej opłacanego swego czasu twórcy Universalu. 

Szczególnym punktem programu będzie premiera nieznanych, bo odnalezionych w 2018 roku, „Szkiców z Polski“ (1920–1931) w wersji po restauracji cyfrowej. To amatorski film dokumentalny Belga Maurice’a Bekaerta będący bezcennym i bardzo wzruszającym zapisem przedwojennej Polski, jej architektury i mieszkańców.

Prezentowane filmy zabiorą widzów także do miejsc nieprawdopodobnych m.in. do „Świata zaginionego“ (Harry O. Hoyt, 1925) i krainy zamieszkiwanej przez dinozaury oraz razem z Saturninem Farandolą, bohaterem jednego z najbardziej zwiariowanych filmów epoki, wszędzie tam, gdzie możliwe jest przeżycie niezapomnianych przygód – na morza, lądy, w powietrze i pod wodę. Znany szerokiej publiczności Buster Keaton porwie widzów w podróż w czasie, m.in. do epoki kamienia łupanego i czasów Imperium Rzymskiego, a najmłodsza publiczność wybierze się z Georges‘em Mélièsem na Księżyc oraz do krain odwiedzanych przez Guliwera i Robinsona Crusoe. 

W tegoroczną filmową wyprawę dookoła świata wyruszy też ponad dwudziestu muzyków, solistów i zespołów. Będą oni mierzyć się z dramatami typowymi dla prezentowanej kultury czy epoki. Projekcjom filmów będzie towrzyszyła muzyka, którą wykonają m.in. Maciej Obara Quartet, Księżyc, Atom String Quartet feat. Marcin Albert Steczkowski, RGG, Kasia Pietrzko Trio oraz JAAA! feat. Irek Wojtczak.

Innowację w realizacji tegorocznej edycji stanowią transmisje na żywo wybranych projekcji i koncertów na portalu ninateka.pl.

Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie:  www.swietoniemegokina.pl

{"register":{"columns":[]}}