W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W MSiT odbyło się kolejne posiedzenie Społecznej Rady Sportu

14.06.2017

Podczas spotkania omawiane były najnowsze projekty Ministerstwa Sportu i Turystyki

14 czerwca w siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki odbyło się, drugie w tym roku, posiedzenie Społecznej Rady Sportu, które poprowadził minister Witold Bańka. Na spotkaniu, oprócz członków Rady, obecni byli także: Sekretarz Stanu Jarosław Stawiarski oraz Podsekretarz Stanu Jan Widera.

- Serdecznie dziękuję Państwu za obecność i za zaangażowanie w działalność Społecznej Rady Sportu. Mam przyjemność ogłosić, że Katowice w 2019 roku będą gospodarzem Światowej Konferencji Antydopingowej. Chciałbym, żeby organ doradczy, jakim jest Społeczna Rada Sportu był zaangażowany w organizację tego wydarzenia. Przed nami wiele nowych wyzwań. W przyszłym tygodniu wspólnie z Polską Fundacją Narodową i Instytutem Sportu ogłosimy Program team100 - projekt wsparcia stu najbardziej perspektywicznych młodych sportowców – powiedział podczas posiedzenia minister Witold Bańka.

Podczas posiedzenia rozmawiano również m.in. o pracach Sztabu Przygotowań Olimpijskich i Paraolimpijskich ds. Sportów Letnich i Zimowych, Akademii Dobrego Zarządzania, Kodeksie Dobrego Zarządzania w Sporcie, kolejnej edycji Europejskiego Tygodnia Sportu oraz o systemowym ujęciu badań diagnostyczno-wdrożeniowych w sporcie.

Pjongczang 2018 i Tokio 2020 – co wiemy o przygotowaniach?

Dyrektor Marcin Nowak przedstawił najważniejsze działania Sztabu ds. Sportów Zimowych w I półroczu sezonu przedolimpijskiego. Mówił m.in. o zabezpieczeniu warunków przygotowań do startu zawodników, powołaniu szerokiego imiennego składu reprezentacji Polski na XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018, które ministerstwo przygotowuje we współpracy z PKOl. Wspomniał również o rozpoczęciu programu badań antydopingowych i opracowaniu pakietu informacyjno-edukacyjnego dla zawodników.

Dyrektor Nowak poinformował także o powołaniu członków Sztabu Przygotowań Olimpijskich i Paraolimpijskich ds. Sportów Letnich. Spotkanie odbyło się 12 czerwca w siedzibie MSiT. Sztab jest organem pomocniczym Ministra Sportu i Turystyki o charakterze opiniodawczo-doradczym. Przewodniczącym został Jan Widera, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. W skład sztabu natomiast weszli przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Społecznej Rady Sportu, Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej oraz Zespołu Metodycznego Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego. Sztab współpracuje ponadto z Komisją do Zwalczania Dopingu w Sporcie. Członkiem Honorowym Sztabu Przygotowań Olimpijskich i Paraolimpijskich ds. Sportów Letnich została Pani Irena Szewińska. 

team100 – program dofinansowania 100 perspektywicznych polskich sportowców

Kolejnym tematem, który został poruszony podczas spotkania był program team100, którego celem jest wsparcie stu najbardziej perspektywicznych sportowców, w młodzieżowych kategoriach wiekowych, w obszarze procesu szkolenia sportowego oraz współzawodnictwa, a także w obszarze pozasportowym, tak aby umożliwić im łączenie kariery sportowej z nauką lub podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. team100 to wspólny program MSiT i Polskiej Fundacji Narodowej - sponsora projektu. Operatorem jest Instytut Sportu - Państwowy instytut badawczy.

Nowe zadanie MSiT - Akademia Zarządzania Sportem!

Podniesienie kwalifikacji z obszaru organizacji, zarządzania i marketingu członków Kadr Zarządzających Polskich Związków Sportowych dyscyplin olimpijskich – to główne cele nowego programu MSiT. Programem objęci są członkowie zarządów lub sekretarze generalni Polskich Związków Sportowych w dyscyplinach olimpijskich, a każdy związek sportowy w sportach olimpijskich może zaproponować jednego uczestnika w danym roku.

ETS – inicjatywa w ramach Programu Erasmus +

Europejski Tydzień Sportu to program, którego celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do uprawiania sportu i podejmowania aktywności fizycznej  - powiedziała dyrektor BM Joanna Żukowska-Easton. Poinformowała, że inauguracja obchodów ETS 2017 odbędzie się na konferencji prasowej 23 września 2017 r. z udziałem Pana Ministra Bańki i Ambasadorów ETS. Spotkanie podsumowujące obchody ETS w Polsce z  udziałem m.in. zwycięzców konkursów organizowanych w ramach ETS zaplanowane zostało natomiast na 13 października 2017 r.

Na Społecznej Radzie Sportu głos zabrał również dyrektor Rafał Piechota, który przedstawił stan prac nad opracowaniem Kodeksu Dobrego Zarządzania Sportem, a dyrektor Żmijewski z Instytutu Sportu omówił systemowe ujęcie badań diagnostyczno – wdrożeniowych w sporcie.

Społeczna Rada Sportu to organ doradczy Ministra Sportu i Turystyki, w skład której wchodzą przedstawiciele różnych środowisk: zawodniczych, trenerskich i akademickich.

 

Zdjęcia (13)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
08.03.2018 15:08 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
08.03.2018 15:08 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}