W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Walentynkowy weekend w instytucjach kultury

12.02.2021

Miłość ma wiele odsłon, które można odnaleźć w dziełach sztuki zgromadzonych w muzealnych kolekcjach. Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie czy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zapraszają na walentynkowy weekend w dniach 12-14 lutego. A dla spragnionych muzycznych wrażeń proponujemy koncert „Wieczór w Hollywood” online z NOSPR lub „Toskę” Giacomo Pucciniego w serwisie VOD Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Adam i Ewa, Zamek Królewski w Warszawie fot. A.Ring, L.Sandzewicz

Poznaj oblicza miłości na Zamku Królewskim w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej zaprasza na walentynkowy weekend w muzeum. Specjalnie udostępniona trasa dla zwiedzających, prowadząca poprzez Galerię Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej oraz Apartamenty Królewskie, umożliwi odkrycie skarbów z miłością w tle.

W ramach walentynkowego wydarzenia #ZakochaniWZamku będzie można poznać bliżej dzieła ukazujące różne przejawy miłości: miłość dwojga ludzi zaprezentuje obraz „Adam i Ewa” Lucasa Cranacha Starszego; miłość do Boga – obraz „Święta Maria Magdalena”, Pietera van Linta; miłość do Ojczyzny – urna z sercem Tadeusza Kościuszki w zamkowej Kaplicy; miłość rodzicielską – portrety rodziców Króla Stanisława Augusta, matki Konstancji z Czartoryskich Poniatowskiej i ojca Stanisława Poniatowskiego, autorstwa Marcella Bacciarellego; miłość mityczną – Orfeusz i Eurydyka na XIX-wiecznym zegarze ze złoconego brązu w Sali Wielkiej; miłość do Zamku – wystawa planszowa z okazji Jubileuszu 50. rocznicy podjęcia decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie oraz historyczna Skarbonka wystawiona na Dziedzińcu Wielkim, która znów pełni swoją dawną funkcję, dzięki czemu każdy może mieć swój udział w dokończeniu dekoracji hafciarskiej Sali Tronowej

Na zwiedzających czekają również wystawy czasowe: „Mistrzowie Reliefu. Najcenniejsze plakiety XV-XVIII w. z dawnej kolekcji Andrzeja Ciechanowieckiego” i „Porcelana z polskim Orłem. Serwisy Prezydenta Mościckiego i zastawy reprezentacyjne w czasach II Rzeczypospolitej Polskiej”.

Począwszy od piątku, 12 lutego, do niedzieli, 14 lutego, wstęp do Zamku jest bezpłatny. Wystarczy odebrać z kasy bezpłatną wejściówkę. Codziennie od godz. 10.00 do 17.00 zamkowe sale czekają na zwiedzających.

Więcej informacji na stronie https://www.zamek-krolewski.pl/aktualnosci

Walentynkowe oprowadzania w Muzeum Narodowym w Krakowie

Stanisław i Teofila, Józef i Jadwiga, Jan i Teodora, Emeryk i Elżbieta, Olga, Jacek, Władysław, Józef... ich miłości, namiętności, pasje... W Dzień Zakochanych Muzeum Narodowe w Krakowie wraz z oddziałami zaprasza na spotkanie z najwspanialszymi polskimi artystami. Co myśleli o miłości? Kogo kochali? Jak kochali? Czy byli szczęśliwi? Ich sekrety przedstawią Wam ludzie, którzy znają ich życie od podszewki: kustoszki i kustosze MNK, badający dzieje krakowskich zbiorów.

Gmach Główny MNK

14 lutego, godz. 12.00 - GENIUSZ BAROKU. SZYMON CZECHOWICZ – dr Tomasz Zaucha „Miłość ziemska, miłość niebieska” (1 grupa 5 osób ok. 40 min.)

14 lutego, godz. 11.00 - WYSPIAŃSKI. PRZESTRZEŃ STUDYJNA – Magdalena Laskowska, Kustosz MNK „Stanisława Wyspiańskiego autoportret z żoną” (1 grupa 5 osób ok. 40 min.)

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

14 lutego, godz. 12.00 - Urszula Kozakowska-Zaucha „Młodopolska miłość: Malczewski, Boznańska, Podkowiński” (1 grupa 5 osób ok. 40 min.)

Muzeum Książąt Czartoryskich

14 lutego, godz. 10.30 - dr Katarzyna Płonka-Bałus „Miłość  sentymentalna. Sławni kochankowie w kolekcji księżnej Izabeli Czartoryskiej” + pokaz specjalny (2 grupy po 5 osób po ok. 60 min.)

14 lutego, godz. 16.00 - Elżbieta Musialik „Miłość  sentymentalna. Sławni kochankowie w kolekcji księżnej Izabeli Czartoryskiej” + pokaz specjalny (2 grupy po 5 osób po ok. 60 min.)

 Dom Józefa Mehoffera

14 lutego, godz. 14.00; 15.00 - dr Beata Studziżba-Kubalska „Żona artysty i muza, Jadwiga Mehofferowa” (2 grupy po 5 osób po ok. 40 min.)

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego

14 lutego, godz. 11.00 - dr Jarosław Bodzek „Numofilia – miłość do monet” (1 grupa 5 osób ok. 40 min.)

Pawilon Józefa Czapskiego

14 lutego, godz. 14.30; 15.00; 15.30 - Agnieszka Kosińska „Pasje Józefa i Marii Czapskich” (pytania mile widziane!) (3 grupy po 5 osób po ok. 20 min.)

Dom Jana Matejki

14 lutego, godz. 11.30; 12.30 - Marta Kłak-Ambrożkiewicz, Kustosz MNK „Nie wiem czy z Tobą moja, taka ciągła tęsknota przebywa jak ze mną - romantyczny Jan Malarz wśród muz” (2 grupy po 5 osób po ok. 40 min.)

Pałac Biskupa Erazma Ciołka

14 lutego, godz. 14.00; 14.40; 15.20 - dr Wojciech Marcinkowski „Św. Walenty na Ołtarzu z Maniów” (3 grupy po 5 osób po ok. 20 min.)

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM

14 lutego, godz. 12.00  - Justyna Łuczyńska-Bystrowska „Od zauroczenia do małżeństwa - malowidło z Porwaniem Europy na włoskiej skrzyni posagowej”  (1 grupa 5 osób ok. 40 min.)

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi ATMA w Zakopanem

14 lutego, godz. 10.00 - Agnieszka Gąsienica-Giewont „Pisarz właściwie, nie muzyk-pisarz. Muzyczne i pozamuzyczne pasje Karola Szymanowskiego”

Więcej informacji o wydarzeniach na stronie: https://bit.ly/3pWQ0s6

Walentynki weekend w wilanowskim pałacu

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza do swojej siedziby - rezydencji najsłynniejszej zakochanej pary królewskiej, ale także przygotowało na ten wyjątkowy czas  specjalne wykłady, konkurs oraz promocje.

13 lutego, godz. 17.00 | Jak się pisze „tęsknienie?  - zajęcia online dla osób dorosłych o romantycznym usposobieniu, podczas których zgłębicie tajniki pisania listu miłosnego z niekwestionowanym mistrzem sztuki uwodzenia słowem, królem Janem III. Jego listy pisane do ukochanej Marysieńki wciąż stanowią ponadczasową inspirację do wyrażania uczuć w niebanalnej formie.

Prowadząca: Katarzyna Pietrzak

Link do spotkania: http://bityl.pl/PkEAb

14 lutego, godz. 19.00 | Miłosne listy króla - wykład online dla osób od 18. roku życia. „Żoneczko moja najśliczniejsza, największa duszy i serca mego pociecho”. Jeszcze raz o tym, jak Jan Sobieski listy pisał i milion milionów razy swoją Marysieńkę całował.

Prowadząca: dr Anna Ziemlewska

Link do spotkania: http://bityl.pl/aIBeO

Więcej informacji o pozostałych wydarzeniach znajdują się na stronie: bit.ly/2MMbZDf

Wieczór w Hollywood z NOSPR

„Wieczór w Hollywood” to specjalny koncert online z muzyką z największych kinowych przebojów w mistrzowskim wykonaniu.

John Williams, Howard Shore, John Barry — to nazwiska, które wywołają ekscytację u każdego wielbiciela kinematografii. Ich nagradzane Oscarami ścieżki dźwiękowe znają praktycznie wszyscy. Wystarczy kilka dźwięków, żeby przywołać emocje, jakie towarzyszyły oglądaniu kolejnych części sagi Gwiezdnych Wojen, przygód Indiany Jonesa czy zapierającej dech w piersiach ekranizacji Tolkienowskiej trylogii Władca Pierścieni. Wszystkie te niezapomniane motywy muzyczne zabrzmią już 14 lutego z pełną mocą symfonicznego brzmienia NOSPR pod batutą Adama Sztaby. Ponadto „Wieczór w Hollywood” dopełnią tematy z filmu „Szczęki”, „Park Jurajski” czy „Pożegnanie z Afryką”. Wisienką na torcie będzie suita z filmu Cinema Paradiso autorstwa najsłynniejszego bodajże europejskiego kompozytora muzyki filmowej, Ennio Morricone.

Bilety dostępne na stronie www.nospr.org.pl.

Opera na Dzień Zakochanych

Z okazji Walentynek Teatr Wielki Opera Narodowa zaprasza na pełną emocji „Toskę” Giacomo Pucciniego.

Inscenizacja osadzona przez Barbarę Wysocką w scenerii przewrotów politycznych Włoch lat 70. XIX w. może oddawać nastroje niepewności towarzyszące nam wszystkim w obecnych czasach. Jednak ta napięta atmosfera nie przeszkadza, a czasem wręcz sprzyja miłosnym uniesieniom. Fatalny trójkąt miłosny, tragizm wyborów głównej bohaterki, uciekanie się do zabójstwa czy samobójstwa – miłość w operze nierozerwalnie związana jest ze śmiercią, jednak zawsze okazuje się silniejsza.

Spektakl miał premierę na scenie TW-ON 12.02.2019 r.

Oglądaj na vod od niedzieli, 14 lutego, godz. 11.00 przez 24h: http://vod.teatrwielki.pl/

{"register":{"columns":[]}}