W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wernisaż wystawy „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”

16.10.2018

[[jQueryInclude?preset=slides]]

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

 

W 40. rocznicę wyboru na papieża kardynała Karola Wojtyły i na pamiątkę 70. rocznicy objęcia prymasostwa przez Stefana Wyszyńskiego przed warszawską galerią Kordegarda odbyło się uroczyste otwarcie wystawy upamiętniającej obie tak ważne postacie nie tylko polskiego Kościoła, ale i Narodu. Jubileuszową wystawę otworzył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek wraz z dyrektorom Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Marcinem Adamczewskim oraz dyrektorem Narodowego Centrum Kultury dr. hab. Rafałem Wiśniewskim.

Wystawę skomponowano ze zdjęć archiwalnych i cytatów, których zestawienie daje widzowi przestrzeń do refleksji. Kluczem do jej zrozumienia jest katalog podstawowych wartości, porządkujących życie zarówno dziś, jak i 100 lat temu w nowo odrodzonej Rzeczypospolitej. Hasła wybrane przez autorki wystawy – Annę Brojer i Aleksandrę Kaiper-Miszułowicz z Biura Edukacji Narodowej IPN – tworzą otwarty katalog pojęć będących filarami życia każdego z nas. Przywołane wartości pojawiają się w myślach wszystkich, którzy świadomie chcą przeżywać swoje istnienie. To filary, na których opiera się ludzka „gramatyka życia”, podstawa funkcjonowania nie tylko jednostek, ale i społeczności ludzkich – rodzin, wspólnot, narodów.

Autorki zagłębiły się w teksty pozostawione przez Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, żeby wyłuskać z nich esencję. Starały się wydobyć z nich cytaty, które jak w soczewce pokazują podejście naszych dwóch mistrzów do podstawowych dla nas wszystkich pojęć. Szukały nie tylko definicji, ale i gradacji ich wagi, kontekstów filozoficznych, moralnych, historycznych, a także wskazówek i przestróg, jakie Kardynał Wyszyński i Jan Paweł II pozostawili Polakom na czas wytyczania naszej dalszej historii już bez ich bezpośredniej pomocy.

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}