W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Piotr Borys: Przełomowy moment w polskiej turystyce. Nowe podejście, nowa droga

03.01.2025

Rok 2025 będzie czasem tworzenia strategii turystycznej Polski. Pod koniec ubiegłego roku w Warszawie odbyła się pierwsza tego typu konferencja na przestrzeni ostatnich lat pn.„Wspólna strategia dla branży turystycznej: od wizji do realizacji”, która stanowi kamień milowy w rozwoju polskiej turystyki. Wydarzenie przyciągnęło kluczowych przedstawicieli sektora publicznego, regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych, ekspertów, ogólnopolskich organizacji branżowych oraz prywatnych przedsiębiorców.

Zdjęcie z konferencji pn. „Wspólna strategia dla branży turystycznej: od wizji do realizacji”. Na pierwszym planie goście konferencji, w tle przemawiający Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Piotr Borys.

Konferencję, która miała miejsce 10 grudnia 2024 r., otworzył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Piotr Borys. W wystąpieniu wiceministra wybrzmiało jedno przesłanie: to czas na przełomowe zmiany. Współpraca ma być kluczem do stworzenia zrównoważonego, dynamicznego modelu turystyki, który nie tylko odpowiada na wyzwania, ale także w pełni wykorzystuje potencjał branży.

Musimy wziąć pod uwagę interesy wszystkich – od samorządów, przez przedsiębiorców, po mieszkańców i turystów. Tylko wtedy stworzymy fundamenty pod sukces, który wyznaczy nowe standardy w polskiej turystyce

– powiedział Wiceminister Borys.

Turystyka – kluczowy element gospodarki

Prezentacja raportu o stanie polskiej turystyki ukazała jasny obraz: sektor ten nie tylko generuje około 5% produktu krajowego brutto (PKB) kraju, ale także stanowi źródło setek tysięcy miejsc pracy w różnych regionach.

Dane wskazują na wyraźny wzrost liczby zagranicznych turystów – w 2024 roku Polska ma szansę przyjąć 20 milionów turystów, którzy zostawią w Polsce 35 mld zł. To dowód na ogromny potencjał, jaki tkwi w turystyce jako motorze rozwoju gospodarczego.

Przełomowe wykorzystanie potencjału polskiej turystyki przyczyni się do zdecydowanego wzrostu ruchu turystycznego, zarówno zagranicznego, jak i krajowego. To z kolei umocni naszą pozycję na arenie międzynarodowej i zwiększy wkład turystyki w PKB. Przed nami ekscytująca droga, ale i ciężka praca, która wymaga zaangażowania wszystkich stron

– zaznaczył Piotr Borys, wskazując na ogromne możliwości, które kryją się w tej branży.

Nowoczesne podejście do danych

Podczas konferencji zaprezentowano nowe, eksperymentalne metod badania ruchu turystycznego. Innowacyjne podejście do gromadzenia danych zaprezentowane przez Dyrektora Departamentu Turystycznego w MSiT Dominika Borka oraz przedstawicieli Głównego Urzędu Statystycznego otworzyło drzwi do szerszego i bardziej precyzyjnego monitorowania rynku turystycznego.

Sekretarz Stanu Piotr Borys podkreślił, jak istotne jest zapewnienie branży turystycznej dostępu do kompleksowych, rzetelnych danych, które stanowią podstawę do skutecznego planowania działań oraz podejmowania decyzji w dynamicznie zmieniającym się świecie turystyki.

Wyzwania i szanse – droga do nowej turystyki

Konferencja była przestrzenią dla szerokiej debaty nad przyszłością polskiej turystyki. Zaangażowanie przedstawicieli branży w proces budowania nowej strategii rozwoju turystyki pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Choć przed nami wiele wyzwań, to nowoczesne podejście, które kładzie nacisk na innowacyjność, współpracę oraz strategiczne wykorzystanie zasobów, wyznacza nowy kierunek dla branży.

To dopiero początek naszej drogi. Mamy przed sobą ogrom pracy, ale już teraz widać, że wybieramy właściwą ścieżkę. Nowe rozwiązania, nowe podejście – to nasza odpowiedź na potrzeby turystów, a także na wymagania współczesnego świata

– podsumował Piotr Borys, zaznaczając, że nadchodzące zmiany mają szansę zdefiniować polską turystykę na nowo, na miarę XXI wieku.

{"register":{"columns":[]}}