W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Gliński: współpraca kulturalna Polski i Litwy zmierza w dobrym kierunku

30.06.2021

Wicepremier Gliński: współpraca kulturalna Polski i Litwy zmierza w dobrym kierunku, fot. Danuta Matloch

„Po polskiej i po litewskiej stronie jest wiele instytucji, które mają dużo dobrej woli i którym zależy na pojednaniu, a także na budowaniu wspólnoty ponad podziałami” – mówił podczas debaty pt. „O kulturze jako spoiwie Europy i roli polsko-litewskiej współpracy kulturalnej” w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie wicepremier, minister kultury dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Debata wicepremiera Glińskiego  i ministra kultury Litwy Simonasa Kairysa otworzyła Międzynarodowe Forum Kultury i Poezji, w tym roku szczególnie uroczyste z uwagi na obchodzone 30-lecie Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Do piątku w Krasnogrudzie potrwają także obchody związane z rocznicą urodzin Czesława Miłosza. Honorowym gościem Międzynarodowego Centrum Dialogu jest m.in. Tomas Venclova, który przysłuchiwał się debacie.

„Spotykamy się tutaj w 110. rocznicę urodzin Czesława Miłosza nieprzypadkowo, bo to jest ważna postać dla obu naszych wspólnot, ale mamy znacznie więcej takich przykładów w ostatnim czasie. Wspólne obchodzenie rocznic, chociażby 100-lecia odzyskania niepodległości, rocznica Unii Lubelskiej, Konstytucji 3 Maja, przełomowe wystawy organizowane w wielu miejscach” – mówił podczas debaty wicepremier Gliński. Podkreślał, że te symboliczne znaki, mówią o tym, że współpraca w obszarze kultury zmierza w dobrym kierunku. „I to jest, na poziomie politycznym, plon pracy wielu ludzi i instytucji, które przez cale lata nad tym pracowały. Ten proces od kilku lat jest bardziej intensywny” – zaznaczył. Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu dodał, że wierzy w konkretne projekty współpracy między instytucjami obu krajów.

„Mam nadzieje, że będziemy mieli jeszcze wiele do powiedzenia na poziomie europejskim, pod warunkiem, że będziemy mówili wspólnym głosem i upominali się o właściwe miejsce dla naszych kultur, dla naszych narodów” – mówił.

Debata odbyła się w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, które powstało dokładnie 10 lat temu w dawnym dworku rodziny Czesława Miłosza. XVII-wieczny dwór leży tuż przy granicy polsko-litewskiej, w starym parku, tuż nad jeziorem Hołny. W 2011 r. - w setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza - w odrestaurowanym dworze otwarto Międzynarodowe Centrum Dialogu.

Przed debatą wicepremier Gliński wraz z litewskim ministrem kultury złożyli kwiaty pod pomnikami Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz biskupa sejneńskiego Antoniego Baranowskiego - Antanasa Baranauskasa, uważanego za jednego z największych poetów litewskich. Pomniki znajdują się przy Bazylice Nawiedzenia NMP w Sejnach. Odwiedzili też główną siedzibę Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów", która znajduje się w budynku dawnej szkoły hebrajskiej w Sejnach. Ośrodek został powołany w styczniu 1991 roku przez wojewodę suwalskiego z inicjatywy Krzysztofa i Małgorzaty Czyżewskich. Od 2000 r. jest instytucją finansowaną wspólnie przez Województwo Podlaskie i Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. To wyjątkowe miejsce na mapie kulturalnej Polski. Ośrodek prowadzi różnorodną działalność edukacyjną, kulturalną, artystyczną, edukacyjną, dokumentacyjną i wydawniczą. Jej głównym celem jest tworzenie i budowanie tożsamości kulturowej regionu pogranicza z jego różnorodnością i wielokulturowością. Do swoich działań wykorzystuje też zabytkowy budynek dawnej synagogi.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}