Wicepremier Piotr Gliński złożył kwiaty przed symbolicznym pomnikiem w Skierniewicach
12.08.2021
"To pomnik solidarności międzynarodowej. (…) To wspomnienie o tym, że z wielkim, straszliwym, potwornym przeciwnikiem, jeśli jest się odpowiednio zdeterminowanym, można stać w obronie tego, co najważniejsze. Dzięki temu żyjemy, jako Polska, jako wspólnota i możemy się rozwijać. Jeśli historia potoczyłaby się inaczej, być może Polski by nie było" – powiedział minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, składając kwiaty pod pomnikiem "Przed Bitwą Warszawską 1920" w Skierniewicach. Towarzyszyli mu prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk, dyrektor Biura Programu Niepodległa Jan Edmund Kowalski oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Przed Bitwą Warszawską 1920.
Pomnik upamiętnia międzynarodową współpracę podczas wojny 1920 r. "Ten pomnik symbolizuje braterstwo broni, wspólną walkę przeciwko imperium zła" – podkreślił wicepremier Gliński. Na pomniku uwiecznieni zostali przedstawiciele czterech narodów: marszałek Józef Piłsudski, węgierski premier Pal Teleki, ukraiński dowódca – ataman i prezydent Ukrainy Symon Petlura oraz Charles de Gaulle – wtedy doradca wojskowy w Sztabie Wojska Polskiego, późniejszy prezydent Francji. Usytuowanie pomnika w Skierniewicach nawiązuje do wydarzenia, które w przyczyniło się do zwycięstwa w wojnie 1920 roku.
Dziś mija dokładnie 101. rocznica przyjazdu do Polski pierwszego transportu z bronią i amunicją od naszych sojuszników w czasie wojny polsko-bolszewickiej. 12 sierpnia 1920 roku, tu do Skierniewic, na tę stację przyjechał transport z Węgier z amunicją, ze sprzętem dla polskiej armii, która broniła wtedy Europy przed bolszewikami" – mówił podczas czwartkowej uroczystości minister Gliński. Przypominał, że oprócz dużego wkładu Węgier w zwycięstwo Polaków, sojusznikami polskich wojsk byli właśnie Francuzi, który zaopatrzyli Armię Hallera, oraz ukraińskie wojska, które stanęły ramię w ramię z Polakami przeciwko bolszewikom do obrony cywilizacji dobra.
Ten pomnik symbolizuje to braterstwo broni, tę wspólną walkę przeciwko imperium zła. A dodatkowo to jeden z najpiękniejszych polskich pomników. Dzieło prof. Karola Badyny z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jestem dumny, że mogliśmy pomóc miastu Skierniewice, stowarzyszeniu, które zainicjowało jego budowę. Cieszę się, że pomnik został dobrze przyjęty przez mieszkańców Skierniewic – zaznaczył szef resortu kultury.
Wskazał, że monument jest atrakcyjny dla obiorców, a jednocześnie ma walory edukacyjne – uczy historii, pokazuje wartości i wybory, dzięki którym wspólnoty trwają i mają szansę się rozwijać.
Pomnik odsłonięto w listopadzie 2020 r. Powstał z inicjatywy skierniewickiego Stowarzyszenia Przed Bitwą Warszawską 1920 we współpracy z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Biurem Programu "Niepodległa" oraz miastem Skierniewice.