W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Piotr Gliński złożył kwiaty przed symbolicznym pomnikiem w Skierniewicach

12.08.2021

"To pomnik solidarności międzynarodowej. (…) To wspomnienie o tym, że z wielkim, straszliwym, potwornym przeciwnikiem, jeśli jest się odpowiednio zdeterminowanym, można stać w obronie tego, co najważniejsze. Dzięki temu żyjemy, jako Polska, jako wspólnota i możemy się rozwijać. Jeśli historia potoczyłaby się inaczej, być może Polski by nie było" – powiedział minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, składając kwiaty pod pomnikiem "Przed Bitwą Warszawską 1920" w Skierniewicach. Towarzyszyli mu prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk, dyrektor Biura Programu Niepodległa Jan Edmund Kowalski oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Przed Bitwą Warszawską 1920.

Wicepremier Piotr Gliński złożył kwiaty przed symbolicznym pomnikiem w Skierniewicach, fot. Jan Jechna

Pomnik upamiętnia międzynarodową współpracę podczas wojny 1920 r. "Ten pomnik symbolizuje braterstwo broni, wspólną walkę przeciwko imperium zła" – podkreślił wicepremier Gliński. Na pomniku uwiecznieni zostali przedstawiciele czterech narodów: marszałek Józef Piłsudski, węgierski premier Pal Teleki, ukraiński dowódca – ataman  i prezydent Ukrainy Symon Petlura oraz Charles de Gaulle – wtedy doradca wojskowy w Sztabie Wojska Polskiego, późniejszy prezydent Francji. Usytuowanie pomnika w Skierniewicach nawiązuje do wydarzenia, które w przyczyniło się do zwycięstwa w wojnie 1920 roku.

Dziś mija dokładnie 101. rocznica przyjazdu do Polski pierwszego transportu z bronią i amunicją od naszych sojuszników w czasie wojny polsko-bolszewickiej. 12 sierpnia 1920 roku, tu do Skierniewic, na tę stację przyjechał transport z Węgier z amunicją, ze sprzętem dla polskiej armii, która broniła wtedy Europy przed bolszewikami" –  mówił podczas czwartkowej uroczystości minister Gliński. Przypominał, że oprócz dużego wkładu Węgier w zwycięstwo Polaków, sojusznikami polskich wojsk byli właśnie Francuzi, który zaopatrzyli Armię Hallera, oraz ukraińskie wojska, które stanęły ramię w ramię z Polakami przeciwko bolszewikom do obrony cywilizacji dobra.

Ten pomnik symbolizuje to braterstwo broni, tę wspólną walkę przeciwko imperium zła. A dodatkowo to jeden z najpiękniejszych polskich pomników. Dzieło prof. Karola Badyny z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jestem dumny, że mogliśmy pomóc miastu Skierniewice, stowarzyszeniu, które zainicjowało jego budowę. Cieszę się, że pomnik został dobrze przyjęty przez mieszkańców Skierniewic – zaznaczył szef resortu kultury.

Wskazał, że monument jest atrakcyjny dla obiorców, a jednocześnie ma walory edukacyjne – uczy historii, pokazuje wartości i wybory, dzięki którym wspólnoty trwają i mają szansę się rozwijać.

Pomnik odsłonięto w listopadzie 2020 r. Powstał z inicjatywy skierniewickiego  Stowarzyszenia Przed Bitwą Warszawską 1920 we współpracy z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Biurem Programu "Niepodległa" oraz miastem Skierniewice.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}