Wideokonferencja dotycząca procedur bezpieczeństwa w Ośrodkach Przygotowań Olimpijskich
22.04.2020
22 kwietnia z inicjatywy Minister Sportu Danuty Dmowskiej-Andrzejuk odbyła się wideokonferencja poświęcona wdrożeniu procedur bezpieczeństwa w Ośrodkach Przygotowań Olimpijskich. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele Centralnego Ośrodka Sportu, Instytutu Sportu - Państwowego Instytutu Badawczego, Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej oraz władze niektórych związków sportowych.
Jako pierwsze, w formie pilotażu, uruchomione zostaną ośrodki w Spale i w Wałczu. W następnej kolejności w Cetniewie i Zakopanem. Nad samym procesem szkoleniowym, jaki jego kształtem oraz dostosowaniem do wytycznych Ministerstw Zdrowia oraz szeroko pojętych zasad bezpieczeństwa czuwał będzie Zespół Metodyczny IS PIB.
Pełen proces zabezpieczenia i kontroli pod względem medycznym opracował i koordynował będzie Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej w ścisłej współpracy z Ministerstwem Sportu.
Treningi odbywać się będą w ścisłym reżimie sanitarnym. Przed wyjazdem do COS-OPO, zawodnicy, którzy znajdą się na listach, będą musieli odbyć obowiązkową 14-dniową izolację domową. Następnie przejdą testy na koronawirusa, które opłacone zostaną przez właściwy związek sportowy.
Niezmiennym priorytetem działań Ministerstwa Sportu w tym zakresie jest zdrowie i bezpieczeństwo sportowców, sztabów szkoleniowych oraz pracowników ośrodków. Za opracowanie i wdrożenie szczególnych środków ostrożności obowiązujących na terenie OPO odpowiedzialny jest Centralny Ośrodek Sportu. Poszczególne grupy treningowe zobowiązane będą do niekontaktowania się z pozostałymi osobami, a trening będzie mógł odbywać się maksymalnie w grupach pięcioosobowych. Wszyscy przebywający na zgrupowaniu będą mieli absolutny zakaz bezpośredniego kontaktu z osobami spoza ośrodka, dotyczy to również odwiedzin oraz opuszczania ośrodka. Ponadto, wszyscy przebywający na zgrupowaniu zobowiązani będą do wypełnienia oświadczenia, że w ostatnich 14 dniach nie mieli kontaktu z osobą zakażoną (pod rygorem ustawowej kary za zatajanie tego faktu) oraz, że taka osoba w ostatnich 14 dniach przebywała w izolacji i nie wróciła z zagranicy oraz nie przebywa na obowiązkowej kwarantannie.
COS stworzy szczegółowe procedury i działania w celu zminimalizowania kontaktu pracowników ośrodków z przebywającymi w nim osobami. Dodatkowy reżim sanitarny będzie dotyczył także przygotowywania i wydawania posiłków. Zostaną wprowadzone procedury dot. sprzątania i dezynfekcji pokoi, części wspólnych budynków w tym korytarzy oraz przejść na obiekty sportowe. Dezynfekcja pomieszczeń treningowych będzie odbywać się po każdej sesji treningowej. Kierownicy poszczególnych obiektów zapewnią swoim pracownikom maseczki, rękawiczki oraz inne środki ochrony osobistej a dla uczestników zgrupowania ogólnodostępne płyny do dezynfekcji.