W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wielkie chwile polskiej siatkówki. Poruszające wywiady z mistrzami sportu w publikacji Instytutu Łukasiewicza

23.06.2021

- Dziękuję naszym medalistom olimpijskim, którzy są bohaterami tej książki i wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania. To wydawnictwo, które przedstawia piękne ludzkie sylwetki – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej poświęconej publikacji "Dziewczyny z brązu, chłopaki ze złota. Rozmowy o siatkówce i nie tylko z medalistami igrzysk olimpijskich z Tokio (1964), Meksyku (1968) i Montrealu (1976)".

Wielkie chwile polskiej siatkówki. Poruszające wywiady z mistrzami sportu w publikacji Instytutu Łukasiewicza fot. Danuta Matloch

To książka bardzo humanistyczna. Nie tylko o sukcesie w sporcie, ale także o wielu wartościach poza rywalizacją sportową. (...) Sport nie powinien zamykać człowieka w swojej karierze sportowej, ale powinien stwarzać nowe perspektywy i wyposażać człowieka w umiejętności, które są niezbędne i przydatne w przyszłości - dodał minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

„Dziewczyny z brązu, chłopaki ze złota (…)” to wydawnictwo, którego celem jest wspieranie edukacji poprzez sport. Publikacja, która składa się z kilkudziesięciu wywiadów z bohaterami i bohaterkami igrzysk olimpijskich z Tokio (1964), Meksyku (1968) i Montrealu (1976), ukazuje życie codziennie byłych sportowców, kulisy ich karier oraz społeczny i kulturowy kontekst siatkówki.

Premiera książki nieprzypadkowo przypada na ostatnią prostą w przygotowaniach polskich olimpijczyków do igrzysk w Tokio. Stolica Japonii to miejsce, gdzie przed 57 laty polska siatkówka po raz pierwszy święciła swój wielki triumf.

Brązowe medalistki z Tokio i Meksyku reprezentowała podczas środowego spotkania Krystyna Jakubowska, a mistrzów olimpijskich z Montrealu - Edward Skorek. W wydarzeniu wzięli również udział Maciej Zdziarski - autor książki, prezes Instytutu Łukasiewicza oraz Ryszard Czarnecki - wiceprezes Polskiego Związku Siatkówki, autor słowa wstępnego i inicjator publikacji.

Lektura wydawnictwa „Dziewczyny z brązu, chłopaki ze złota (…)” to wspaniała okazja, by jeszcze raz powrócić do wspomnień i oddać głos wybitnym osobowościom sportu, które zapisały piękne karty w historii olimpijskich zmagań siatkarskich reprezentacji Polski. W ramach projektu współfinansowanego ze środków MKDNiS publikacja zostanie bezpłatnie przekazana wybranym instytucjom świata siatkarskiego oraz klubom sportowym. Dodatkowo z inicjatywy Instytutu Łukasiewicza powstała pula książek, którą nabyć mogą wszyscy zainteresowani tematyką.

Publikacja "Dziewczyny z brązu, chłopaki ze złota (…)” ze wsparciem MKDNiS

Publikacja "Dziewczyny z brązu, chłopaki ze złota. Rozmowy o siatkówce i nie tylko z medalistami igrzysk olimpijskich z Tokio (1964), Meksyku (1968) i Montrealu (1976)" to efekt projektu realizowanego przez Fundację Instytut Łukasiewicza, współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wysokość dofinansowania z MKDNiS to 300 000 zł.

Książka składa się z 19 wywiadów z bohaterkami i bohaterami roku 1964, 1968 i 1976. To pięć rozmów z żyjącymi brązowymi medalistkami z Tokio (Krystyna Czajkowska, Józefa Ledwig, Maria Golimowska, Krystyna Jakubowska, Krystyna Krupa), cztery rozmowy z brązowymi medalistkami z Meksyku (Wanda Wiecha, Barbara Hermel-Niemczyk, Krystyna Ostromęcka-Guryn, śp. Halina Aszkiełowicz-Wojno), dziesięć wywiadów z mistrzami olimpijskimi z Montrealu (Edward Skorek, Tomasz Wójtowicz, Bronisław Bebel, Włodzimierz Stefański, Mirosław Rybaczewski, Zbigniew Lubiejewski, Ryszard Bosek, Włodzimierz Sadalski, Zbigniew Zarzycki, Marek Karbarz).

Celem projektu jest wspieranie edukacji patriotycznej poprzez sport. Ukazanie, że sukcesy siatkarzy to radość i integracja całego narodu. Opowieści weteranów mają  na celu zwiększenie aktywności fizycznej społeczeństwa, upowszechnianie solidarności międzypokoleniowej i włączenia społecznego poprzez sport oraz promowanie prozdrowotnych, edukacyjnych i społecznych wartości sportu.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}