W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Wiktoria 1920” – premiera filmu w technologii VR na stulecie Bitwy Warszawskiej

14.08.2020

W Muzeum Narodowym w Warszawie odbył się premierowy pokaz filmu „Wiktoria 1920" – produkcji fabularnej zrealizowanej w technologii VR 360 stopni 3D. Widzowie filmu, dzięki goglom VR, mieli okazję przenieść się w czasie do 1920 roku i wziąć udział w misji dostarczenia meldunku do biura szyfrów na Cytadeli, stając się częścią grupy specjalnej. Za miesiąc film będzie dostępny w Internecie. Producentem filmu jest Biuro Programu „Niepodległa”, koproducentem - Narodowe Centrum Kultury.

„Wiktoria 1920” – premiera filmu w technologii VR na stulecie Bitwy Warszawskiej, fot Tomasz Tołoczko

"Technologia wirtualnej rzeczywistości, dzięki której widz staje się jednym z bohaterów wydarzeń, to najnowocześniejsza i najbardziej angażująca forma popularyzowania historii. Takie projekty mogą stać się wzorem wykorzystania najnowocześniejszej technologii do opowiadania o polskim dziedzictwie i ważnych wydarzeniach" – powiedział dyrektor Biura Programu „Niepodległa" Jan Edmund Kowalski.

Dyrektor Kowalski jest przekonany, że „Wiktoria 1920”, która jest wciągającą przygodową opowieścią prezentującą mało znane, ale ważące na losach Bitwy Warszawskiej działania polskiego wywiadu i zwracającą uwagę na rolę kobiet w wojnie polsko-bolszewickiej, zainteresuje i zachwyci zarówno widzów młodych, jak i starszego pokolenia, w Polsce i za granicą. A dzięki dostępności w Internecie, dotrze także do widzów, którzy ze względu na pandemię zostają w domu.

Biuro Programu „Niepodległa" planuje również pokazy stacjonarne na specjalnych goglach VR w ramach Wirtualnego Teatru Historii w różnych miejscowościach w całej Polsce. Wirtualny Teatr Historii odwiedzi Płock, Hel, Grodzisk Mazowiecki, Brwinów, Sulejówek, Gniezno, Wrocław, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Wołomin i Legionowo. Wszystkie pokazy są bezpłatne, ale obowiązuje rezerwacja miejsc. Pokazom towarzyszyć będzie multimedialna wystawa „1920”, przygotowana dzięki współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym oraz Archiwum Państwowym w Warszawie.

„Wiktoria 1920” – fabuła filmu

Jest sierpień 1920 roku. Polskie wojska wciąż cofają się pod naporem armii bolszewickiej. Wszyscy zdają sobie sprawę, że nieuchronnie zbliża się ostateczne starcie, którego wynik wydaje się już przesądzony na korzyść bolszewików… Najważniejsze zadanie to obronić Warszawę i nie pozwolić Rosjanom wkroczyć do miasta. Jednak wielomiesięczny wysiłek odcisnął swoje piętno na obu armiach. Nawet wśród Polaków panują defetystyczne nastroje i kiedy do obozu wojsk polskich dociera tajemniczy meldunek, który należy przekazać na Cytadelę, jedynie Bohater (imersant, czyli widz oglądający film), Janek Węgielski (Dariusz Pieróg) – student, który zaciągnął się do armii, ułan Władysław Brończak (Szymon Mysłakowski) oraz pilot Eskadry Kościuszkowskiej, Merian C. Cooper (Patryk Szwichtenberg), wierzą, że sprawa nie jest jeszcze przegrana i – wbrew rozkazom – postanawiają spróbować dostarczyć do Warszawy wiadomość. Bohater wraz z Cooperem podróżuje samolotem w stronę Warszawy, uszkodzona maszyna musi jednak awaryjnie lądować. Okazuje się, że w okolicy jest pełno bolszewików – dwóch z nich zmusza fotografkę Polę Lewicką (Róża Klekotko) do zrobienia im pamiątkowych portretów. Pola jednak kryje w zanadrzu znacznie więcej niż kasetki do aparatu fotograficznego…

Bohaterowie wyruszają w pełną przygód podróż w stronę Warszawy, uciekając przed bolszewikami, biorąc udział w walkach, snując jednocześnie plany na powojenną przyszłość… czy uda im się dostarczyć meldunek?

Czy bohaterowie ryzykują na próżno, czy jednak okaże się, że ich wiadomość będzie miała wpływ na losy jednej z najważniejszych bitew w historii nie tylko Polski, ale i świata?

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}